Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови правила за посещение на Националния парк "Рила"

Снимка: pdbase.government.bg

От 15 юли има нови правила за посещение на Седемте рилски езера. Заради силния интерес от туристи през последните години и човешката дейност в планината от Националния парк "Рила" предупреждават, че природната забележителност е пред заплаха.
"Циркусът на Седемте рилски езера е най-посещаваното място в защитената територия. Посетителите неминуемо нанасят негативни промени в езерните екосистеми. Наблюдава се ерозия, която е антропогенна. Тя е предизвикана от големия натиск от туристопотока. Има и органично замърсяване на езерата, което води до отговорно отношение на посетителите, които трябва да спазват основните правила за поведение", споделя в "Нашият ден" д-р Стефан Кирилов, гл. експерт в дирекция Национален парк "Рила".

Ако не се вземат спешни мерки сега, след 30 години езерата ще са замърсени и заблатени. Затова новите правила включват по-висок контрол над туристите, да се използват само регламентираните екопътеки, както и да не се влиза в езерата, пояснява експертът.

Проблемът с езерата до голяма степен е ерозията, която предизвикват нерегламентираните туристически пътеки. "В циркуса на Седемте рилски има три основни туристически пътеки, които са обозначени и маркирани с табели", припомня  д-р Стефан Кирилов. Призивът към туристите е да вървят по тези пътеки, които в момента се оформят по начин за спиране на ерозията и запазване на природата

"Отпадъците, трябва да бъдат изнасяни от защитената територия на принципа внасяш – изнасяш. Достъпът на МПС до района на Седемте рилски езера e забранен от миналата година. Не бива да се правят биваци извън определените места в района на двете хижи. Важно за е посетителите, че трябва да водят своите домашни любимци на повод или каишка", допълва д-р Стефан Кирилов.

От Националния парк планират по-често прочистване на езерата от растителност, а посетителите на парка могат да подпомагат работата на служителите, като подават сигнали за нерегламентирани дейности на дежурния телефон: 0884 111 400.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27