В ролята на Главен герой в "Нашият ден“ влиза популярният поп певец Панайот Панайотов. Песента "Момчето, което говори с морето" се превръща във визитна картичка на Панайот Панайотов. Тя е създадена през 1980 г. от композитора с драматична съдба Константин Ташев, вече покойник. Автор на текста е Недялко Йорданов. На фестивала "Бургас и морето” получава първа награда и някак си изчезва от репертоара на известния изпълнител.
Ето какво си спомня Панайот Панайотов: "Тази песен не беше влязла в мен така дълбоко, както трябва да бъде. Накараха ме да се облека съвсем ежедневно с маратонки. За тогавашното време това беше много скандално и да седна долу на практикаблите и да я изпея. Това беше режисурата, сценографията, така да се каже – на Недялко Йорданов. Аз я изпълних с едно яке с едни дънки, тогава това беше много неординарно поведение. Не знам дали това помогна, но по-късно през 1994 г. направих кавър на тази песен".
Популярният певец смята песента "Солена кръв" за втора серия на хита, превърнала се в български евъргрийн. "Иван Тенев ми се обади и ми каза, че е написал продължението на "Момчето, което говори с морето". Автор на музиката е Светослав Лобошки. Миналата година издадох един албум с това заглавие с 18 песни, а заглавната песен е "Солена кръв“ и аз много я обичам", допълва Панайот Панайотов.
Двете години пандемия оказват особено влияние върху известния изпълнител. "Хората хем са зажаднели за срещи със своите любими артисти, хем икономическите несгоди ги натискат. Когато трябва да избират между два билета за концерт на Панайот Панайотов и с това да напълнят хладилника, много често избират второто. Ние се намираме на Балканския полуостров, ние сме гореща нация. Музиката е в кръвта ни. Каквото и да си говорим, някои неща са закодирани в нас. Аз съм облагодетелстван, защото моите песни са направени за по-голям кръг хора“, твърди известният творец.
За тайните на пеенето и воденето на гласа
"Ако нямаш студио, влизаш в една малко по-голяма стая с акустика, взимаш една китара, ще научиш няколко акорда, за да акомпанираш, и започваш да слушаш собствения си глас на живо, не през апаратурата. И да се опитваш да го водиш. Аз все още не мога да си овладея 100% гласа и непрекъснато репетирам. Гласът е най-нежният инструмент. Трябва да усетиш, че имаш власт над гласа си, и да го водиш там, накъдето ти искаш. Вътре нещо те подтиква и гласът ти те слуша. Той отивам там, връща се", разказва Панайот Панайотов.
Посланието
"Бъдете умни в това дивашко време, скъпи сънародници. Разсъждавайте с ума си и не забравяйте да слушате българска музика. Хубавата българска музика никога няма да изчезне“, казва Панайот Панайотов.
Целия разговор с Панайот Панайотов можете да чуете в звуковия файл.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg