Книгата "One Coin: жената, която измами света" е следствие от разследванията на журналиста Николай Стоянов.
Сюжетът на книгата поставя светлина върху българката Ружа Игнатова, вече Доктор Ружа, която през 2014 година дава началото на уанкойн. Заявката е, че предстои финансова революция, че ще демократизира плащанията, че ще е като фейсбук на криптовалутите... В действителност обаче това се оказва просто фасада за една от най-големите финансови измами в света.
Само три години по-късно компанията е събрала по най-скромни оценки над 4 млрд. долара от милиони жертви от цял свят, а създателката ѝ подобаващо се обгражда с луксозни имоти, коли, яхти, картини, рокли и бижута... докато изведнъж не изчезва от лицето на земята. От края на 2017 г. тя е издирвана от ФБР и не се е появявала публично. С това обаче историята не само не свършва, но и се изпълва с още обрати и мистерии – арести и дела, натъпкани с пари апартаменти, любовна история, шпиони и шейхове.
Но може би най-впечатляващото е, че след всичко това "One Coin" е още жива, продължава да ползва централата си в София и да привлича нови жертви. Книгата вече е в книжарниците в печатен вариант, а преди това излезе и достъпна като аудиокнига, разказва авторът и разследващ журналист от "Капитал“ Николай Стоянов:
"Когато се натъкнах на тази тема, нямах никаква представа какъв размах ще има. За мен това беше една интересна история в този момент, доколкото никой не знаеше нищо за Ружа Игнатова, която се появи и започна да пазарува едни знакови сгради в София. Бързо ми стана ясно, че това е една измама, но тогава нямаше как да го заявим като такава, просто предупреждавахме хората за опасностите. Не съм си представял, че ще стигнем до книга и до една от най-търсените личности в Топ 10 на ФБР. Аз лично съм я срещал Ружа и съм ѝ вземал интервю. Това, което можем да изградим като нейн образ, е, че тя е човек, който обича да е в центъра на вниманието, движена е от това да постигне някакъв грандиозен успех, а не от това какви щети ще създаде с него. Тя тръгва по сивите плоскости и стига до това да направи грандиозна измама. Нейната цел е била бързо да стане богата, независима, твърде успяла и уважавана, може би това се крие и в детството ѝ. Не е била от богато и заможно семейство. Ружа е омъжена, има и дете, но чувствата ѝ към Гилберт Армента избухват в периода, когато тя е най-богата, той е от нейните финансисти – "перачи на пари“, както го нарича брат ѝ – Константин. Тя подслушва своя любим, защото иска да напусне съпругата си, да заживеят заедно, и така научава, че той съдейства на ФБР, така научава, че нейното положение не е сигурно. Последните официални следи за нея са, когато тя се качва на полет от София за Атина.“
В книгата Николай Стоянов изследва и историята на дигиталните пари, първите им появи са през 2009 година, свързани със Сатоши Накамато. Разкрива се и фигурата на Себастиан Грийнууд в книгата, съдружник на Ружа Игнатова. И в тази история има любов, Ружа и Гилбърт Армента. Ружа е в неизвестност от 2017 година. На финала на книгата Николай Стоянов завършва с посланието, че човешките слабости са вечни и с факта, че "One Coin“ още е жива.
Снимки – изд. Изток-Запад
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg