Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захариас Спиридакис за Оркестъра за народна музика в Старата къща и музиката

"Ритъмът на Балканите" – един от най-зашеметяващите проекти на Оркестъра за народна музика на БНР

4
Снимка: Лина Мачева

След двегодишна пауза тази година се състоя "Ритъмът на Балканите" – седмо издание на най-успешния проект на Оркестъра за народна музика на Българското национално радио, който създава и представя музикалното единство на фолклора на Балканите. В проекта винаги гостуват ярки, виртуозни изпълнители с интересни музикални инструменти или гласове. И всяко издание става по-добро от предходното.

Тази година участниците бяха трима – Сашко Велков (акордеон) от Северна Македония, Захариас Спиридакис (критска лира) от Гърция и Чезар Казаной (най, кавал, свирка) от Румъния. Те изпълниха характерни пиеси от своя репертоар, аранжирани от Георги Андреев и Костадин Генчев и "подариха" на гостите в Първо студио невероятна енергия, много талант и усещане за благодарност, че музицират точно на тази сцена с точно този оркестър.

Впрочем не пропускам концерт на състава и мога да ви уверя, че точно към този интересът е най-голям: препълнена зала, хора, музиканти, напрежение, очакване, смях, вълнение…

Сашко Велков, Чезар Казаной и Захариас Спиридакис
Успях да запечатам малко от това усещане в интервю с единия от солистите – Захариас Спиридакис – прецизен инструменталист-лирист, който през 1993 г. заедно с група приятели създава група "Palaiina Seferia", с която реализира два успешни албума. От 2016 г. си сътрудничи с Г. Карапатакис и Х. Хилденбранд в проекта "Nenemia".

През 1997 г. участва в церемонията по откриването на Световното първенство, през 2004 г. на церемонията по закриването на Олимпийските игри в Атина, през 2007 г. пътува със своята лира до Пекин, за да участва в културната олимпиада "Година на Гърция" в Китай, посветена на Н. Казанзакис.

Концертира в Гърция, Америка, Канада, Аржентина, Китай, Франция, Белгия, Испания, Италия, Германия, Люксембург, Турция, Русия, Украйна, Чехия, Египет, Кипър, където представя своята музика.

Работил е с известни композитори като Вангелис Папатанасиу (Вангелис), Янис Маркопулос, Стив Ууд, Жорди Савал.
Участва в радио и телевизионни предавания, записи и филмови продукции с артисти, а на 14 април 2022 година остави неизличима изпълнителска следа в историята на "Ритъма на Балканите".

Разказът му за преживяванията в България, за Оркестъра за народна музика на БНР и документални записи от съвместните му изпълнения с ОНМ на пиесите "Сборенка" и "Пентозали", под диригентството на Димитър Христов, можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Ани Петрова, Лина Мачева, БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15