Танцовият филм изследва идеята за жените като протагонисти в обществото и в историята през призмата на модата и съвременния танц. Танцовият филм на режисьора и хореограф Стефани Ханджийска е заснет в Лондон с международен екип от България, Великобритания, Италия, Германия, Полша и Сингапур. Участничките в проекта са 11 танцьори - студентки втора и трета година в Trinity Laban Dance Conservatoire в Лондон. Лентата е заснета и хореографирана в рамките на резидентската програма на Studio Wayne McGregor в Лондон, в студиото на едноименният хореограф Уейн МакГрегър. Екипът изследва историята на 11 българки, които са значими за българската история в различни направления и разглежда тяхната история отвъд познатото. Сред личностите са Елисавета Багряна, Кера Тамара, Людмила Живкова, Еленa Каравелова, Райна Касабова, Ванга, Адриана Будевска, Елена Обретенова, споделя режисьорката Стефани Ханджийска:
„Историята и заглавието на филма идват от Райна Княгиня. И е малко иронично това заглавие, защото това е първата жена, която е написала автобиография, тя не само е ушила знамето, тя го е развяла със сабя и револвер. Тя е много уважавана публична личност в Панагюрище и е символ на свободата. Нейната история не свършва до там. Измъчвана е в затвора. Но отива в Москва, обучава се като първата българска акушерка.
Целият филм претворява историята на 11 жени – техните съдби, постижения, преживявания, това е нашето тълкувания тази историческа фигура – жена. Предизвикателството като режисьор за мен беше много голямо. В наши дни жените са в лидерски позиции, говорим за жените днес, но когато обсъждаме исторически фигури, жените са незначителен процент в сравнение с мъжете, за което има и социо-исторически фактори. Трудно е да се намерят достоверни факти за важните исторически личности жени, без да бъдат назовани като съпругите на някого. Процесът на изследването на жените беше голямо предизвикателството. Аз се вдъхновявах и от самите танцьори, исках те да представят тяхно соло и да се облекат така, както виждат своята вътрешна жена, имаха различни предложения и за историческа фигура и за младата жена. Целият филм е решен с основен цвят червено. Цвят на страстта, до голяма степен и ние като българи имаме много силна връзка с този цвят. И тук застъпихме идеята на идентичността на всяка жена.“
В процеса на изследването към филма, режисьорът Стефани Ханджийска работи с журналиста София Йолова и асистент-хореографа Елена Маринова. Музиката от филма е по композиция и аранжимент на Георги Атанасов.
Повече чуйте в разговора със Стефани Ханджийска.
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg