Визуалният артист Илияна Кънчева събра изгледи от Слънчев бряг, снимани в отсъствието на туристи. Курортът е изоставен и безлюден във фотокнигата ѝ "Извън сезона". Представянето на изданието беше само в един ден, придружено от видеоинсталация, на която се редуват фотоси и видеа от есента и пролетта в Слънчев бряг, а компютърно генериран глас изрежда отдавна забравени реклами за "най-добрия курорт в България" от 70-години на миналия век.
Книгата "Извън сезона" започва с текст. Ето част от него:
"Разхождам се по пустите улици, няма никой. Виждат се само остатъци от човешко присъствие, прилежно увити в стреч фолио и прибрани за следващия сезон. Кошчетата за боклук също са празни и гларусите не са заети с това да разпиляват кофички от сладолед наоколо, летят си спокойно над мен. Никакъв звук, освен от птиците и вятъра. Природата все още се чува някъде далеч, но почти не се вижда отвъд оградите, подстригана и сместена в тясна лента около басейна, под шезлонга. Отивам на плажа.
Пясъкът и водата все още замайват с блясъка и чистота си но временните постройки са агресивен плевел…
Един съсипан пейзаж, който необяснимо ме привлича и ме кара да се връщам при него винаги когато, когато остава оголен и сам – извън сезона."
Илияна Кънчева разказва за "Аларма":
"Попаднах случайно на Слънчев бряг извън сезона в края на октомври и бях силно провокирана от това което видях – пустинни пейзажи, призрачен град, няма никого, сам си със себе си. След това отидох още няколко пъти, веднъж и през пролетта, изследвах какъв е сезонът и всъщност той е много кратък – от началото на юни до края на септември, и след това моментално се случва това, което виждаме на снимките – няма преходен момент, всичко е много бързо.
Три месеца е оживено и след това веднага всичко опустява– изоставени са баровете, временните постройки. Вижда се само една машина за заравняване на пясъка, защото в началото на сезона издигат една пясъчна дюна, за да пази плажните заведения от вятъра."
Почти не се вижда морето на снимките в "Извън сезона", има го само на три снимки. Това е така, защото авторката е с гръб към него докато снима акцентите на човешкото отсъствие.
Илияна Кънчева завършва специалност "Сценография" в НАТФИЗ и магистратура "Дигитални изкуства" в Националната художествена академия. Работи в сферата на театъра и визуалните изкуства. Има три самостоятелни изложби и няколко общи в България и чужбина като една от тях беше "Образът не струва нищо", а 12 от фотосите включени в настоящата книга могат да се намерят като хавлиени кърпи.
Илияна Кънчева спечели наградата "Икар" 2022 на Съюза на артистите в България за сценография на спектакъла "Галерия Стриндберг" по Аугуст Стриндберг с режисьор Крис Шарков на Театър "Азарян".
Проектът "Извън сезона" е реализиран с финансовата подкрепа на национален фонд "Култура" по програма "Творчески инициативи".
Снимки: Ася ЧаневаНа официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg