Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благой Иванов за филмите, които не бива да пропуснем това лято

Снимка: Pixabay

Без значение какво търсите – романтичен филм, драма, комедия – има много нови филми, които си заслужава да се гледат. В този океан от предложения трябва да имате и добър водач.  

В "Нашият ден" кинокритикът Благой Иванов прави обзор на лентите, които не бива да пропуснем това лято. "Има една уловка, че когато се препоръчват летни хитове, общо взето, ти не си като гид в ресторант с изискано меню, ти по-скоро си гид в ресторант за бързо хранене, защото повечето летни хитове са потенциално развлекателни, но много рядко са стойностни и качествени", твърди той.

Благой Иванов"Три хиляди години копнеж“ е новият филм на австралийския режисьор Джордж Милър. Това е дарк фентъзи и е адаптация на разказа "The Djinn in the Nightingale's Eye“ на А.С. Байът. Главните роли са поверени на Идрис Елба и Тилда Суинтън, лентата е заснета в родината на Джордж Милър – Австралия. Световната премиера на филма бе на 20 май 2022 г. по време на филмовия фестивал в Кан.

Много е трудно да се препоръча универсален филм. Това, което може да се препоръча, са нишовите филми. Един е по-драматичен, друг е по-страшен, трети е по-забавен. Ако човек иска да гледа филм, който да го разтовари, може да се насочи към филм като "Bullet train". Режисьор на филма е Дейвид Линч, а Брат Пит е в една от главните роли.

В началото на есента българската публика ще може да види новия пълнометражен игрален филм на Теодор Ушев.

"Трябва да има много ясна връзка, между история и разказване на история. Това са двата най-критични параметри, които трябва през цялото време да са на изключително ниво, за да може всичко останало да работи, защото киното е изкуство, което свързва много хора. Ако едно нещо във веригата не работи, целият механизъм се поврежда“, казва Благой Иванов.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11