Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кратка история на античната философия" от Цочо Бояджиев

Снимка: @unipressbg

Философията, като форма на духовно усвояване на действителността, четем в новата книга на проф. Цочо Бояджиев "Кратка история на античната философия". Тя се разпростира до епохата на елинизма и се базира на лекциите по история на античната философия, които проф. Цочо Бояджиев преподава на своите студенти в продължение на повече от двайсет години във Философския факултет на СУ.

Цочо БояджиевКнигата учебник има за цел да предостави онзи минимум знания за Античността, който всеки занимаващ се, а защо не и интересуващ се от философия въобще, трябва да притежава.

Историята в книгата започва от възникването на философията в Древна Гърция, където, макар да не се отричат митологичните ѝ корени, се преминава отвъд тях; говори се за понятието "природа" и началото, от което е произлязло всичко съществуващо; върви се през различните школи – милетска, питагорейска, елейска, тази на младите натурфилософи, сократическите школи, където силно застъпени са Платон и душата като възглед за познанието и Аристотел и систематиката на знанието; и стига до философията през епохата на елинизма и школите на стоицизма и скептицизма.

"Ние разполагаме, по мое знание, с две истории на античната философия – едната е на проф. Ради Радев, а другата е преводна. Но ми се стори, че бих могъл да представя тези материали, които съдържат и мои лични виждания върху отделните школи или отделните автори. Стори ми се, че е хубаво да остане някакъв знак от тези преподавани в продължение на двайсетина година лекции", каза в "Артефир" проф. Цочо Бояджиев.

В звуковия файл той говори за:
• въпроса за началото и за това какво представляват нещата по своята действителна същност;
• заниманията с философията на миналото и с неговата културна история, където най-голяма полза има осмислянето на събитията, които са много различни от тези в съвременността и които дават възможност да достигнем известна дистанция на другостта по отношение на нещата, които смятаме за саморазбиращи се, и така да погледнем към основанията на нашия живот;
• адекватното разбиране за времето и за миналото не като нещо потънало в небитието, а като присъствие, което конструира нашето настояще;
• отговорността да превеждаш фрагменти от ранногръцките философи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Актьорът Мартин Димитров: Човек не може без друг човек

За трети път спектакълът "Елементарни частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..

публикувано на 20.05.25 в 18:30

Изкуството на дипломацията в културата

Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..

публикувано на 20.05.25 в 18:00

"Радио Африка" – първият български документален филм за африканската музика

Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..

публикувано на 20.05.25 в 17:35

Петър Влайков: Имаме много качествена драматургия, включително и съвременна

От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..

публикувано на 20.05.25 в 16:11

Димитър Воев и неговото творчество

Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...

публикувано на 20.05.25 в 13:54