Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Анна Кърковска: Животът е за изживяване

Снимка: личен архив


Тя ПР експерт и фрилансър. До преди две години живее в Щатите. Прекарва там 23 години – почти целия ѝ съзнателен живот. Отива да учи, след което остава да живее и да работи там. Завършила е в два университета. Има магистърка степен по международни отношения в Американския университета във Вашингтон. Работила е много в така наречения "неправителствен сектор". Последните няколко години е редактор на списание. Споделя, че се развива в творческото писане, редакторството, маркетинга и комуникациите. Дори по време на майчинството си работи за различни организации на свободна практика. Завръща се по време на пандемията от Covid-19 през 2020 г. в родината и тръгва на път – по красивите места в България, оброчните кръстове и миналото. 

За разстоянията между държавите, решенията, духовните потребности и корените разказва в "Нашият ден" Анна Кърковска:

"Обичам да пиша. Обичам този тип работа, в който има някаква рамка, но в същото в тази рамка има свобода за някакво действие, за креативност“, споделя тя.

Решението да се върне в България назрява с времето и през 2020 г. Заедно с бащата на децата ѝ и децата си прави голямата крачка назад. "Имах философски противоречия с живота там, културата. Започнах да мисля активно за връщане в България“, твърди Анна.

Пътят към новото

Пандемията дава тласък на идеята за връщане в родината. "Успяхме да дойдем през лятото на 2020 г. година в България. Децата ми бяха на възраст за започване на детска градина, да се социализират, но не исках да са в среда, където говорят чужд език и в същото време да носят маска в детската градина. Реших, че трябва да останем тук“, споделя Анна.

И допълва: "Трябваше половин живот да пообиколя света, за да мога да върна вкъщи – и буквално и преносно. Човек осъзнава, че времето си лети. За мен е по-важно да бъда до майка ми и баща ми, защото всеки ден е подарък“.

За Анна е важно да може да комуникира с децата си на български и те да пораснат в България. Те са отгледани на български и английският не е бил част от тяхно ежедневие. Тя обича да се докосва до места, които не са често посещавани от туристи. "Имам порив да ги запечатвам, да ги покажа през моята естетика“, казва Анна.

Народните танци

Липсата на достатъчно връзка с България и носталгията карат Анна да започне да се занимава с народни танци отвъд Океана. "Бях потопена в американската и много интернационална среда във Вашингтон. Беше вътрешно искане да се върна към нашата култура и намерих курс по народни танци във Вашингтон“, спомня си тя.

Американската мечта

Митът за американската мечта не е толкова верен. Има официални проучвания, ако в Америка някой трябва да извади 350-400 долара за извънреден разход, този човек ще бъде фалирал на края на месеца, той няма да може да си плати вноската по студентския заем или вноската за ипотеката.

Да стопиш разстоянието и различията между България и Америка не е лесно. "Намирам, че този по-индивидуалистичен начин на мислене е стъпил здраво тук. И в Щатите е така, но има много неща за преосмисляне – на тяхната история, на това, което ги сплотява. Големият порив хората да бъдат свободни от държавата, това е Америка", твърди Анна.

Обича да открива безкрайно красиви и тъжни места в България и се стреми да ги запечата такива, каквито са.

Историята на Анна Кърковска можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: личен архив на Анна Кърковска

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12