Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимира Буцева получи Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2022

4
Красимира Буцева
Снимка: СГХГ

В Софийската градска художествена галерия при изключително голям интерес бе открита изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2022 година. Знаменателна е и една дата – навършват се 15 години от учредяването на тази Международна мрежа за млади художници за България, като част от една "устойчива програма за културен обмен между САЩ и Централна и Източна Европа".

Аарон Рот

Номинираните художници за това престижно отличие са седем – ето техните имена – Аарон Рот, Красимира Буцева, Ларс Нордби, Петър Чиновски, София Грънчарова, Харита Асумани и Явор Костадинов. Ето и някои носители на БАЗА през тези 15 години – Рада Букова, Самуил Стоянов, Зоран Георгиев, Викенти Комитски, а миналата година получи отличието Марта Джурина.

Харита Асумани

Дошли от всички краища на света – Лос Анджелис или Вишеград, Лондон или Белгия – и сега работещи повече у нас, тези млади автори – чрез живопис, обекти и инсталации, видео – дават една представителна извадка за съвременното младо поколение артисти. Както обикновено, международно жури преценява качествата на показаните произведения.

София Грънчарова

Тазгодишният носител на Наградата за съвременно изкуство БАЗА получи художничката Красимира Буцева, която живее между Лондон и София, и изследва в случая политическото насилие, травматичната памет, официалната и неофициална история във връзка с източноевропейския комунизъм.

Кой е носителят на отличието в това издание на БАЗА, пръв за "Артефир" представи Радослав Механджийски, член на международното жури.

Красимира Буцева (р. 1994) е визуален артист, писател и преподавател, която живее между Лондон и София. Тя преподава в Лондонския колеж по комуникации към Университета по изкуствата в Лондон. В работата си Буцева изследва политическото насилие, травматичната памет, официалната и неофициалната история във връзка с източноевропейския комунизъм, като работи с фотография, видео, инсталация и звук. Тя е един от основателите на Revolv Collective;  редактор е на списание EEP, което се фокусира върху съвременната фотография от Източна Европа. През 2021 e стипендиант в Akademie Schloss Solitude в Щутгарт, Германия.

Снимки – СГХГ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45