В разгара на лятото – свеж полъх в културния пейзаж на столицата – Фестивалът за експериментално изкуство 180°. Това е деветото издание и от 23 до 29 юли 180° окупира пет артлокации, пет културни пространства в столицата – Топлоцентрала, Гьоте-институт, Студентски дом, "Фабрика 126" и "Дъ степс" – за да покаже различни лица на съвременното изкуство.
180° е алтернативата за млади артисти, които искат да се отдалечат от правилата в изкуството и да развият своите иновативни идеи. 180° е светът, в който традициите не са това, което бяха. 180° представя познатите ни изкуства в различна, неочаквана светлина.
Тази година 180° – Лаборатория за иновативно изкуство – отново ще предостави пространство за взаимодействие между експерименталните музика, танц, театър и визуални изкуства в столицата.
На 23 юли Топлоцентрала София от 19:30 ч. в деня на откриването си 180° представя пърформанс на ученици от столичните училища по изкуствата, създаден в рамките на лабораторията за креативност (част от 180° Community Lab 2022), ръководена от артистите Ксения Раввина, Михаела Добрева и Александър Хаджиев. Също така по традиция 180° ще провокира публиката с експериментална изненада с отворен край, която ще представи всички участници и темата на фестивала.
На 25 юли в Топлоцентрала София от 18:30 ч. Резултати и панел от симпозиума "Ролята на изкуството в обществото". Симпозиумът "Ролята на изкуството в обществото" е част от програмата 180° Community Lab, която тази година задава един от най-важните въпроси за развитието на културата – каква е ролята на изкуството и артистите в обществото. През последните години изкуството често е поставяно в категорията "развлечение и свободно време", но дали това е истинската му функция? Необходима ли е промяна? Каква трябва да бъде тя? Има ли обществото нужда от изкуство? Доколко независим е свободният сектор?
За поредна година Гьоте-институт подкрепя идеята и организацията на фестивала за иновативно изкуство 180° с надеждата, че подобни инициативи допринасят за креативното и хоризонтално общуване с фокус върху теми, важни за развитието и позиционирането на изкуството и културата в обществото. Събитието, което се провежда на територията на института, се фокусира върху лаборатория за студенти и млади професионалисти. На 28 юли, от 19:30 часа Student Lab° (Студентска лаборатория) – в партньорство с Ансамбъл Модерн (Германия), ръководен от Дитмар Визнер.
Научете повече подробности около темата на деветото издание на фестивала и пълната му програма в прикачения файл или на сайта на 180°.
Какво разказва за Фестивала 180° Александър Хаджиев, чуйте от звуковия файл.
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg