Младите хора и ООН – как участват младежите в процесите на вземане на решения? Какво представлява програмата "Български младежки делегати към ООН“, каква е резултатността на програмата до момента? Какви са приоритетите на новоизбраните делегати?
В “Нашият ден“ представяме трима млади хора, които са връзката между институциите и младите в България. Това са: Ангел Митков – български младежки делегат към ООН с мандат 2021/2022, и новоизбраните младежки делегати – Виктория Савова и Цветелина Гарелова.
Цветелина Гарелова е завършила миналата година във Франция магистърска степен “Мениджмънт и устойчиво развитие“. Тя се занимава с устойчиво развитие в професионален план. В свободното си време обича доброволческата работа.
“Моето кандидатстване стана сравнително спонтанно, много малко преди крайния срок. Така мина първият кръг от конкурса, между втория и третия кръг четох една статия, в която се казваше нещо в духа – “Има много причини да бъдем песимисти, но младите хора са една причините да бъдем оптимисти и да гледаме позитивно на нещата. Тогава това много ме вдъхнови и ми даде нова перспектива върху целия конкурс“, казва тя в “Нашият ден“.
Виктория Савова е завършил МИО в УНСС. Тя открои основните проблеми на младежката заетост в България:
“Бих казала, че това е преходът от университет към реалната работна среда. Това, че всъщност образованието невинаги ни дава нужните практически умения за работа, която ни очаква в бъдеще.
“Програмата “Български младежки делегати“ към ООН се координира към дружеството на ООН в България с подкрепата на Министерството на външните работи. И всъщност вече 15 години България е лидер в младежкото овластяване на световно ниво. Особено преди 15 години немного от държавите по света са разполагали с такъв тип програма за младежко овластяване на ниво ООН. Нашата основна роля и цел е да представляваме младите хора, младежкото общество на България пред институциите на международно ниво“, казва Ангел Митков, 22-годишен, студент по право в Юридическия факултет на СУ.
“На първо място, след като влязох в нашия активен мандат от януари месец 2022 г., през февруари участвахме в Комисията по социално развитие с изказване, с което адресирахме наболялата тема за психичното здраве и как младите хора се чувстват след Covid кризата. Призовахме държавите-членки на ООН да обърнат по-сериозно внимание на този проблем и да вземат мерки за преодоляването му. Ние сме представители на страната и сме включени и в официалната делегация, и когато беше онлайн, и сега, когато се очертава да бъде на живо. Със сигурност това е голяма отговорност и в началото може би е малко стряскащо, но след като преодолееш този първоначален стрес, е окриляващо“, посочи още Митков.
Връзката между младите и институциите
“На международно ниво това са двете изказвания, които правим пред органите на ООН, но и не само. Като участваме в различни съпътстващи събития, там също се опитваме да предадем посланията от дискусията. Вече на национално ниво и в българските органи имаме добра комуникация с Министерството на младежта и спорта, Министерството на образованието – в тях работят много експерти, които са готови да чуят нашите искания. Макар и да е турболентна политическата ситуация и да е много трудно да се намери някакво постоянство в хората, с които се работи, има експерти, които са там постоянно“, казва той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..
Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов , IT специалист и предприемач. Панов споделя..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg