Единствената българска, участвала на ежегоден голям фестивал на изкуствата – в град Фрум, Южна Англия, е художничката и писателка – Диляна Николова. Във форума се включват художници от различни сфери, като творбите им са изложени рамките на 10 дни. Целта е да представи художници в техните ателиета и това, което е най-значимо за авторите през годините на тяхната работа. Диляна Николова участва със своите философски рисунки с техниката на акрил и живопис. Отличителна черта в творчеството на Диляна е, че тя не търси в карикатурата решение на битовите и злободневни проблеми на ежедневието, а я превръща във философска рисунка, споделя Диляна Николова:
"Участвам вече 8-а година. Получава се нещо като традиция, има един много ползотворен обмен. Самият фестивал се казва "Open Art". Най-ценен е контактът с посетителите, които се интересуват от различни детайли. Някои хора наистина идват всяка година. Философските рисунки са характерни с това, което вълнува всеки един човек, независимо от неговия социален статус и положение, вечните въпроси – кой съм аз и какво правя с живота си, това непрестанно търсене, което има всеки от нас, извървяването на пътя – там е смисълът, в самото му вървене. Представям малкия, изнемощелия, страдащия човек."
Градът Фрум е много живописен, известен с традиция в сферата на изкуствата, с много ателиета. Фестивалът е от най-големите събития през лятото. Важна е и близостта му с Гластънбъри. Там се организира един от най-големите музикални фестивали в света.
Творческият път на Диляна започва рано – още със завършване на гимназията открива своя първа самостоятелна изложба и същата година е удостоена с наградата "Най-добра жена карикатурист". Дълго време живее и твори в Англия. Като писател, наскоро издаде и сборник с разкази – "Облаците се разотиват последни". Диляна е автор и на няколко сценария за анимационни и документални филми. Предстоят две изложби в края на месец август в Солсбъри и още една през септември.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg