Богато е архитектурното наследство на Морската столица на България - Варна. Плеяда талантливи архитекти са оставили отпечатъка си при проектирането на обществени и жилищни сгради, които до ден днешен са градски забележителности и със своите архитектурни достойнства придават своя собствен и неповторим аристократичен дух на централната градска част на Варна.
Независимо дали става дума за обществено здание или частен дом, всяка сграда посвоему е разказвач на любопитна история.
“Щастие и привилегия е да живееш в град като Варна“, казва в “Нашият ден“ Християн Облаков, изследовател на архитектурното наследство на град Варна и допълва:
“Наследството, с което разполага нашият град е голямо. Има не малко хора в града, които имат искрен интерес към тази тема. Има доста хора, които се интересуват живо от тази тема.
Лично имам засилен интерес към творчеството на едни от архитектите от години. Арх. Дабко Дабков ми е много интересен. Една част от сградите са били обекти на по-засилено проучване, повече търсения – всички са изключително красиви. Негова е сградата на аквариума във Варна, която е изключително красива. Могат да бъдат дадени и много други примери.
Не по-малко интересно ми е творчеството на арх. Стефан Венедикт Попов. Други техни колеги, които са работили по това време, са оставили в наследство на поколенията изключително интересни сгради.“
Сградата на Радио Варна
“Тя е един изключително добър пример на архитектурата от края на XIX в. от 1893 г. Сградата продължава да впечатлява и днес минувачите, които стигат до този част на морската градина“, разказва още Облаков.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Снимки: БНР
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg