Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нощ под звездите с Виена Шьонбрун Оркестра" в София

Световноизвестният оркестър на замъка "Шьонбрун" ще разкаже историята на династията Щраус с гала концерт пред храм-паметника "Св. Александър Невски". Творчеството на най-известната музикална фамилия ще звучи в "Нощ под звездите с Виена Шьонбрун Оркестра" на 8 август от 20.30 часа.

"Именно от София ще започне световното честване на 200-годишнината на Йохан Щраус. Това е една много голяма оценка за присъствието на българските музиканти, оперни изпълнители, а защо не и композитори, на световната музикална сцена. Тази гала под звездите ще даде началото, а 2025 година светът официално ще отбележи годишнината“, каза в "Артефир" журналистът Георги Тошев, автор на телевизионната поредица "Щраус". Според него елитните музиканти и естественият декор на площада пред катедралата ще създадат незабравимо усещане за вечната музика.

Сцени на международните тържества по случай рождението на Йохан Щраус-син, на които дворцовият оркестър "Шьонбрун" ще изнесе своята гала, ще бъдат още Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на големия композитор.

"Не е тайна, че фамилия Щраус създава едни от най-големите хитове – дали ще говорим за оперети като "Прилепът", "Цигански барон", или ще говорим за "На хубавия бял Дунав" и "Радецки марш". Всеки един от нас е чувал хиляди изпълнения на тези произведения, но има нещо особено в начина, по който се интерпретират от световноизвестния оркестър на замъка "Шьонбрун". Това е един оркестър, създаден 90-те години официално, който е приютил най-големите инструменталисти в света“, добави Тошев.

Оркестърът ще бъде воден от един от големите диригенти днес – Гуидо Манкузи, а пловдивчанката Таня Джарова-Салустио, която напуска България преди повече от 30 години, завършва във Виена и свири в различни формации, е неговият концертмайстор.

"Целият репертоар е, ако говорим на съвременен език, хит след хит, само че за класическата музика. Има изненада – това, което ни каза Петър Хосек, артистичният директор на формацията – и тя ще бъде българско изпълнение. Какво – никой не знае. Ще добавя само, че освен Щраус – баща и синове, ще звучат произведения и на съвременници на Щраус. Знаете, че това е една епоха в музиката, в която класиката еволюира. Тя става много по-достъпна, не така претенциозна и дистантна за широката публика. Доказателство за това е, че всеки път на 1 януари, когато слушаме Виенската филхармония, с милиардна телевизионна аудитория, винаги звучат произведения на семейство Щраус", разказва още Георги Тошев.

Йохан Щраус-син е най-изпълняваният и записван класически композитор в цял свят. Неговите произведения се свирят по-често дори от тези на Моцарт и Верди.

А повече за концерта "Нощ под звездите с Виена Шьонбрун Оркстра", който се реализира с подкрепата на Столична община и е част от Календара на културните събития в София, можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30