Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 18-24 юли

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 18 до 24 юли. Ето и някои от акцентите в предаването от 24 юли.

Танцовият филм "Жената, която уши знамето" изследва идеята за жените като протагонисти в обществото и в историята през призмата на модата и съвременния танц. Танцовият филм на режисьорката и хореографка Стефани Ханджийска е заснет в Лондон с международен екип от България, Великобритания, Италия, Германия, Полша и Сингапур. Участничките в проекта са 11 студентки втора и трета година в Trinity Laban Dance консерваторията в Лондон. Лентата е заснета и хореографирана в рамките на резидентската програма на Studio Wayne McGregor в Лондон, в студиото на едноименният хореограф. Екипът изследва историята на 11 българки, които са значими за българската история и разглежда тяхната история отвъд познатото. Сред личностите са Елисавета Багряна, Кера Тамара, Людмила Живкова, Еленa Каравелова, Райна Касабова, Ванга, Адриана Будевска, Елена Обретенова.

От 12 юли до 31 август в Културно-образователен център за съвременно изкуство и Библиотека, Бургас, ще бъде експонирана изложбата "Опасна красота". Социално и политически критичната селекция от жени творци включва имената на световноизвестни авторки като Марина Абрамович, Айдан Салакова, Габриела фон Хабсбург, Боряна Петрова, Боряна Роса, Росица Гецова, и др. Куратор на експозицията е галеристът от Ню Йорк Стефан Стоянов. Каква е мисията в работата на Стефан Стоянов и кои са някои от най-интересните творби, слушателите научиха в "Артефир“ във вторник.

На 19 юли в Софийска градска художествена галерия бе открита изложбата на художниците, номинирани за наградата БАЗА тази година – Аарон Рот, Красимира Буцева, Ларс Нордби, Петър Чиновски, София Грънчарова, Харита Асумани и Явор Костадинов. Ежегодната награда за млад художник БАЗА е основана за първи път през 1990 г. в Чехия от създателя и директора на Фондацията за гражданско общество Уенди Люерс. Днес наградата съществува в 10 европейски страни и се е превърнала в едно от най-престижните отличия и сериозна професионална атестация. Сред държавите, присъединили се към наградата, са: Чехия, Словакия, Хърватска, Косово, Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Словения, Албания. Като резултат от активния обмен на информация между страните е основана международната мрежа за награди за млади художници. България се включва през 2008 г. Инициативата е на Института за съвременно изкуство-София, който впоследствие е избран да организира провеждането на конкурса. За номинацията, наградата и изложбата разказа Радослав Механджийски, член на международното жури, като обяви и носителката на БАЗА за 2022 – Красимира Буцева.

Най-новият балетен спектакъл на Софийска опера и балет е "Сън в лятна нощ" с последно премиерно представяне тази вечер на езерото в софийския квартал Панчарево. Балетът по Уилям Шекспир с музика от Менделсон е с хореография и режисура на Анна Донева, която гостува в "Артефир" с подробности за работата.

В началото на август в Боровец ще се проведе първото издание на нов международен джаз фестивал на името на доктор Емил Илиев, чиято мечта приживе е била за джаз фестивал от ранга на този в Монтрьо, но провеждан в България. Подробности за предстоящото събитие разказа д-р Таня Илиева, директор на фестивала.

Снимка – Регионална библиотека "Пейо Яворов" - Бургас

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50