Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 18-24 юли

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 18 до 24 юли. Ето и някои от акцентите в предаването от 24 юли.

Танцовият филм "Жената, която уши знамето" изследва идеята за жените като протагонисти в обществото и в историята през призмата на модата и съвременния танц. Танцовият филм на режисьорката и хореографка Стефани Ханджийска е заснет в Лондон с международен екип от България, Великобритания, Италия, Германия, Полша и Сингапур. Участничките в проекта са 11 студентки втора и трета година в Trinity Laban Dance консерваторията в Лондон. Лентата е заснета и хореографирана в рамките на резидентската програма на Studio Wayne McGregor в Лондон, в студиото на едноименният хореограф. Екипът изследва историята на 11 българки, които са значими за българската история и разглежда тяхната история отвъд познатото. Сред личностите са Елисавета Багряна, Кера Тамара, Людмила Живкова, Еленa Каравелова, Райна Касабова, Ванга, Адриана Будевска, Елена Обретенова.

От 12 юли до 31 август в Културно-образователен център за съвременно изкуство и Библиотека, Бургас, ще бъде експонирана изложбата "Опасна красота". Социално и политически критичната селекция от жени творци включва имената на световноизвестни авторки като Марина Абрамович, Айдан Салакова, Габриела фон Хабсбург, Боряна Петрова, Боряна Роса, Росица Гецова, и др. Куратор на експозицията е галеристът от Ню Йорк Стефан Стоянов. Каква е мисията в работата на Стефан Стоянов и кои са някои от най-интересните творби, слушателите научиха в "Артефир“ във вторник.

На 19 юли в Софийска градска художествена галерия бе открита изложбата на художниците, номинирани за наградата БАЗА тази година – Аарон Рот, Красимира Буцева, Ларс Нордби, Петър Чиновски, София Грънчарова, Харита Асумани и Явор Костадинов. Ежегодната награда за млад художник БАЗА е основана за първи път през 1990 г. в Чехия от създателя и директора на Фондацията за гражданско общество Уенди Люерс. Днес наградата съществува в 10 европейски страни и се е превърнала в едно от най-престижните отличия и сериозна професионална атестация. Сред държавите, присъединили се към наградата, са: Чехия, Словакия, Хърватска, Косово, Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Словения, Албания. Като резултат от активния обмен на информация между страните е основана международната мрежа за награди за млади художници. България се включва през 2008 г. Инициативата е на Института за съвременно изкуство-София, който впоследствие е избран да организира провеждането на конкурса. За номинацията, наградата и изложбата разказа Радослав Механджийски, член на международното жури, като обяви и носителката на БАЗА за 2022 – Красимира Буцева.

Най-новият балетен спектакъл на Софийска опера и балет е "Сън в лятна нощ" с последно премиерно представяне тази вечер на езерото в софийския квартал Панчарево. Балетът по Уилям Шекспир с музика от Менделсон е с хореография и режисура на Анна Донева, която гостува в "Артефир" с подробности за работата.

В началото на август в Боровец ще се проведе първото издание на нов международен джаз фестивал на името на доктор Емил Илиев, чиято мечта приживе е била за джаз фестивал от ранга на този в Монтрьо, но провеждан в България. Подробности за предстоящото събитие разказа д-р Таня Илиева, директор на фестивала.

Снимка – Регионална библиотека "Пейо Яворов" - Бургас

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият сериал "Те, вълните" с премиера през април

Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..

публикувано на 01.04.25 в 16:50
Елка Няголова

"Само тази любов" и "Само тази България" – две нови книги на Елка Няголова

Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..

публикувано на 01.04.25 в 16:22

Хубен Черкелов: Сега изкуството е доста конформистко

От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване.  В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..

публикувано на 01.04.25 в 15:59
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10

"Условни пространства" – Пламен Кирилов с изложба в Пловдив

Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..

обновено на 01.04.25 в 09:53