В епизод 460 "Трамвай по желание" среща своята публика с театралния изследовател и теоретик проф. Камелия Николова, преподавател в НАТФИЗ "Кръстю Сарафов".
Впрочем проф. Николова преподава история на европейския театър в Националната академия за театрално и филмово изкуство, но и театрознание в Института за изследване на изкуствата към БАН. Научните ѝ изследвания се разпростират още като член на Международната организация за европейска драма "The Fence" (от 2003), член на Комисията за публикации и комуникации (PCC) на OISTAT и на Международната асоциация на театралните критици IATC (от 1999). Тя е гост професор по история на драмата и театъра в НХА "Николай Павлович", в Нов български университет, Литовската академия за музика, кино и театър и други университети.
Но и това не е всичко. Според творческата ѝ биография, тя е театрален редактор в седмичника "Литературен вестник" (от 1997). Редактор в сп. "Homo Ludens" (от 2000), сп. "European Journal of Arts Education" (1999 – 2001), сп. "Следва" (от 2000), главен редактор на Годишник на НАТФИЗ (от 2001) и заместник-главен редактор на сп. "Проблеми на изкуството" (от 2007). Член е на международния организационен комитет на ежегодния международен научен форум "Изкуствоведски четения/Art Readings" на Института за изследване на изкуствата към БАН. Участник в научноизследователски проекти и научни конференции в България, Обединеното кралство, САЩ, Полша, Австрия, Унгария, Чехия, Словакия, Франция, Германия.
Камелия Николова е автор на десет самостоятелни книги, редица колективни томове, както и на много студии и статии в областта на историята на българския и европейския театър, теорията на драмата и представлението, съвременното театрално развитие и сравнителните и интердисциплинарните театрални изследвания. Особено известни сред тях са монографиите ѝ "Другото име на модерния театър" (1995), "Експресионистичният театър и езикът на тялото" (2000) и "Българският театър след 1989 и новата британска драма".
Напълно естествено, за своите изследователски трудове проф. Николова е 6-кратен носител на наградата "Икар", на наградите "Аскеер" и "Златен век". Поредното отличие за театралния търсач е наградата "Икар" 2022 в категория "Критичен текст" за академичното издание "Режисьорите в европейския театър".
Именно човекът с тази визитка води днес публиката на "Трамвай по желание" в едно увлекателно пътешествие из различни кътчета на театралното пространство.
Снимка – Калина Станева
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg