Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържание на:

"Нетърпимост 1960", едноактна опера в две части от Луиджи Ноно

Снимка: YouTube/Стопкадър

"Intolleranza 1960" ("Нетърпимост 1960") – едноактна опера в две части с музика на Луиджи Ноно и подзаглавие "Сценично действие в две части, основано върху идеята на Анджело Мария Рипелино".

Либрето: Луиджи Ноно, базирано върху текстове на Анри Алег, Бертолт Брехт, Пол Елюар, Юлиус Фучик, Владимир Маяковски, Анджело Мария Рипелино и Жан-Пол Сартр
Първо изпълнение: Венеция, Teatro La Fenice, 13 април 1961 г.

Действащи лица:
• Емигрант – тенор
• Приятелка на Емигранта – сопран
• Жена – контраалт
• Алжирец – баритон
• Жертва на изтезания – бас

Първа част
Един Емигрант е изморен от тежкия труд и мрачно ежедневие в чужда държава, където работи заедно с местни миньори. След като е напуснал родината си в търсене на по-добър живот, сега го е обзело желанието да се завърне. Жената, дала на Емигранта топлина и комфорт, се опитва да го убеди да остане. Когато осъзнава, че любовникът ѝ е решен да напусне, тя е огорчена и се заклева да отмъсти. Емигрантът потегля на път сам и стига до града. Неговото пристигане съвпада с мащабно политическо шествие. Полицията се намесва и арестува няколко протестиращи, включително и Емигранта, въпреки че той не участва в митинга. Напразно чужденецът се опитва да се оневини. Емигрантът настоява, че просто е минавал наблизо по пътя си към родината, не е участник в размирици и няма какво да признава. Арестуваните протестиращи са подложени на насилие и изпратени в концентрационен лагер. Затворниците страдат и скърбят за жестокото потисничество, на което са подложени. Слепият поет внимателно наблюдава бруталните сцени, без да се намесва. Хорът на затворниците отчаяно плаче за свобода, докато полицията продължава да тормози жертвите си. Емигрантът и един Алжирец решават да избягат от лагера, въодушевени от решението си да започнат нов живот на свобода. Двамата успяват: копнежът на Емигранта по дома му се превръща в реалност.

Втора част
Слепият поет говори на публиката. Никой не разбира приказките му, всички избухват в смях. Тълпата страда мълчаливо. Когато една жена започва да говори против войната и ужаса, Емигрантът я разпознава като глас на надежда в изолацията си. Емигрантът и Алжирецът искат да се бият заедно за по-добър свят. Жената, която Емигрантът е изоставил в миньорското село, се появява като дух. Заедно със спътника си, Емигрантът я пренебрегва. Хорът на емигрантите и техните жени спътнички пеят стихове от поемата "Нашият марш" на Владимир Маяковски. Емигрантът и Алжирецът бавно приближават дома си, но граничната река е пълноводна. Нивото на реката се покачва и тя прелива; потопът отнася жителите на града и земите им, както и Емигранта и неговия спътник към гибелта им. Оцелелите от потопа се заемат да осигурят по-добро бъдеще за следващото поколение. Те пеят текст от Брехт: "Вие, които ще излезете от наводнението … мислете за нас с търпение". 

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05