Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Австрия до Малтийския орден с помощта на градския транспорт

Снимка: @SchlossAmbras

Нова визия на 11 спирки на градския транспорт в централната част на столицата са превърнати в изложбено пространство. Фотосите са на забележителности, подбрани от дипломатическите мисии на Австрия, Швейцария, Италия, Португалия, Финландия, Грузия, Дания, Румъния, Чехия, Израел и Суверенния Малтийски Орден. На всяко изображение има кратки данни за заснетия обект на български и английски език. Някои са и с QR код, даващ възможност за повече информация.


В забързаното всекидневие спирките на обществения транспорт са място, на което човек с една кратка разходка по няколко централни софийски булеварда може "да попътува“, докато чака обществен транспорт, до различни държави и континенти и да открие места, на които не е имал възможност да отиде. 

Това е част от инициатива на художничката Петя Илиева от проекта ѝ “Изкуство за дипломация” (“Art4Diplomacy”).


От 17 август чакащите тролей на спирка пред Художествената академия в София могат да наслаждават на
 ренесансовия замък Амбрас, разположен на един от хълмовете на Инсбрук в Австрия. През 1564 г. той става резиденция на Фердинанд II. Той е покровител на изкуствата и събира в замъка голяма колекция от оръжия, картини, скулптури, украшения и други. Целият комплекс се състои от горен замък, долен замък и испанската зала, както и вътрешен двор с градина. В замъка се намира музей, който се смята за един от най-старите в света.


Какво трябва да знаем за Инсбрук? Градът е столица на областта Тирол от далечната 1429 г. и петият по големина град в Австрия. Разположен е равнината Ин. Той е пресечна точка на два важни пътя. Този между Германия и Италия, и между Австрия и Швейцария. Инсбрук се намира в подножието на алпийския проход Бернер. 

Снимки: ФС на замъка Амбрас
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23