Сборникът с разкази "Делфийската рокля“ е дебютната книга на Димана Симеонова. През 2019 г. тя е сред дипломантите по творческо писане в курса по проза на Творческа академия "Заешка дупка" с лектори Здравка Евтимова и Владимир Зарев.
Авторката прави умела дисекция на женската душа, започвайки не откъде да е, а от роклята – втората кожа на жената. Както Ева свлича змийската кожа от себе си, така Димана Симеонова съблича тайна след тайна, издърпва шевовете на миналото и прекроява реалността, докато накрая не остане жената, като най-голямото произведение на изкуството.
В книгата някои ще срещнат много различни жени, други – само една, но всички разкази напомнят, че жената облича роклята, а не роклята – жената.
Италианският дизайнер Мариано Фортуни през 1907 г. създава и патентова технология за плисиране на коприна, която и до ден-днешен носи неговото име.
От тази плисирана тъкан той създава най-известните си рокли, наречени Delphos, които се превръщат в най-легендарните в историята на модата. Това са рокли-хитони в гръцки стил, които били истинска революция за времето си. На фона на стегнатите в корсети жени с рокли плътно по тялото, произведенията на Фортуни били удобни, леки и елегантни.
Негови клиентки били Сара Бернар и Айседора Дънкан, заради които роклите Delphos станали символ на свободните жени със собствен стил и за всяка дама в Европа било задължително да има такава дреха в гардероба си. Все още никой не може да направи неговата плисирана естествена коприна и всички такива рокли, които звездите носят в наше време, са оригинали на Фортуни от преди повече от век.
Делфийската рокля е призната за една от знаковите рокли в модата и не е загубила актуалност и до днес, освобождавайки жените от налаганите дотогава ограничения, и в същото време остава неуспешно копирана от най-големите модни къщи.
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg