Лятната концертна версия на предаването "Контемпо" е посветена на творчеството на жени композитори. Ще прозвучат произведения от Грейс Еванджелин Мейсън, Елизабет Огонек, Диана Со, Мирела Ивичевич, Александра Грика, Сара Немцов и Унсук Чин.
Грейс Еванджелин Мейсън е родена в Обединеното кралство, и е носител на множество награди.
Премиерата на "The imagined forest" се състои на 5 септември 2021 година в Роял Албърт хол в изпълнение на Кралския филхармоничен оркестър на Ливърпул заедно с новоназначения главен диригент на състава Доминго Хиндоян. Разпознавайки гората като ефирна и неосезаема, Мейсън я представя като интимна и същевременно сюрреалистична. Творбата е вдъхновена от работата на Клара Селест Бьорш и е поръчана за отбелязване на годишнината на Роял Албърт Хол.
"The imagined forest" ще прозвучи в изпълнение на Кралския филхармоничен оркестър на Ливърпул с диригент Доминго Хиндоян.
Елизабет Огонек е американска композиторка, която живее и работи в Ню Йорк. Някои от най-големите и творби са "Като птици" и "Сън и безпаметност", камерен концерт за цигулка "In Silence", оркестрова творба "All These Lighted Things", творба за дванадесет изпълнителя "The Water Cantos". Работи с много оркестри – Лондонския симфоничен оркестър, Кралският филхармоничен оркестър, Чикагският граждански оркестър, Оркестърът на американските композитори и Фестивалният оркестър на Музикалната академия на Запада.
Cloudline, описана като "лирична буря", е създадена по време на пандемията и е колекция от половинчати мисли и несвързани фрази, смесени по необичаен начин. С това композиторката подчертава необичайното изживяване по това време. Друго вдъхновение и служат движещи се облаци в небето, произведения за облаците в различни жанрове в изкуството, както и художественото творчество на Джорджа О‘Кийф. Авторката споделя, че включва необичайни инструменти в оркестъра – комбинация от неакордирано пиано, арфа и маримба, която се появява в средата на произведението.
Ще чуете произведението Cloudine на Елизабет Огонек, в изпълнение на Националният оркестър на Уелс с диригент Райън Банкрофт.
Диана Со е родом от Сингапур, но работи в Париж. Печелила е множество международни награди. Сред проектите ѝ са първата ѝ опера "Трагични начини да убиеш жена", вдъхновена от едноименния роман на Никол Лоро; операта Carmen Cour d'assises, инструментални пиеси за ансамбъла на Шалфелд за сингапурския ансамбъл Еквилибриум, вокални и образователни пиеси.
"Tu est magique" е творба за женски младежки хор, а съставът е от хоровото училище на Радио Франция с диригент Софи Жанин. Това произведение е колекция от 7 кратки пиеси. Изпълненият текст може да звучи като комбинация от безсмислени срички, но всъщност сричките са думи от стихотворение, преведени на различни езици – от китайски до финландски, хърватски и други, и са подбрани заради техните звукови качества. Всяка част е своеобразна медитация/заклинание, базирано на фраза или ключова дума от стихотворението. Текстът говори за свобода и смелост да не се срамуваме от това, което сме.
Мирела Ивичевич е родена в Сплит, Хърватия и работи във Виена. От 2010 г. е ко-куратор и продуцент на Dani Nove Glazbe Split – фестивал за съвременна музика и свързани с нея форми на изкуство в Сплит, Хърватия. Съосновател и член на Black Page Orchestra, виенски ансамбъл за радикална и безкомпромисна музика от съвремието.
Творбата на Мирела Ивичевич Heart Core е написана за специалния инструментариум на ансамбъл LUX:NM. Английското заглавие "Heart Core" е причудлива игра с думата хардкор, което предполага трудно темпо в широко поле от асоциации. Мирела Ивичевич изследва динамиката на ансамбловото свирене и предоставя пространство за индивидуални инструменти, които да отговарят на различни ситуации. "Името на произведението – Heart Core, обозначава фокуса на моя интерес към процеса на композиране, а именно как и по какъв начин тези инструментите могат да се срещнат по средата, да се срещнат по средата на пътя."
Александра Грика е родена през 1977 г. във Варшава и е един от най-индивидуалните и уникални полски композитори. Нейната музика е силно повлияна от интереса ѝ към научните трудове на квантовата физика, литературата и научната фантастика. Творби на Грика са представяни в Полша, Германия, Холандия и Великобритания, Люксембург, САЩ, Франция, Италия, Украйна, на фестивали като Варшавска есен, Фестивал на премиерите в Катовице, Sacrum Profanum и Аудиоизкуство в Краков, Musica Polonica Nova във Вроцлав.
Emptyloop за струнен квартет, поръчка от Варшавската есен е пиеса за трудностите в речевото общуване между хората, които могат да бъдат резултат от: "Принуденото чувство да изразяваме мнение, независимо дали сме запознати с темата тема, както и ендогенни или придобити разстройства, като афазия и други."
Emptyloop за струнен квартет от Александра Грика ще прозвучи в изпълнение на квартет Жак.
Сара Немцов е родена в Германия и е носител на многобройни стипендии и награди, включително наградата за композиция Бузони на Берлинската академията на изкуствата, наградата за немски музикални автори на Германската асоциация за права на изпълнение и международната награда "Рикордилаб" за композиция. Нейният каталог включва повече от 100 произведения от почти всички жанрове.
"Тиккун" се отнася до еврейска дума. Немцов обяснява произхода на заглавието по следния начин: Tikkunolam означава "изцеление" или "поправяне на света" и се счита за важен етичен принцип в юдаизма като основна задача на човека: той трябва да допринесе за подобряване на състоянието на света. Немцов също събира различни звуци в музиката си и обяснява за внушителните първоначални мерки: "Струнните започват произведението само с движение на пръстите по грифа – малко, едва доловим шум, въображаем звук, като накрая се добавя лъкът". Изпълнението е на Ансамбъл Никел, Камерата Атамерак и ансамбъл "Вертиго".
Произведението "Subito con forza" от Унсук Чин е вдъхновено от "разговорните тетрадки" на Бетовен. Това са непопълнени тефтерчета, които Бетовен е носил със себе си в късните си години с развитието на глухотата си. Той ги е давал на приятелите и събеседниците си, те записвали тяхната част от разговорите си с него, и след това той отговарял на глас. При интервю с диригента на Шотландския Би Би Си оркестър, Дейвид Афкам, той споделя: "Това произведение е специално. Разполагаме с много цитати в произведението. Ярък пример е първият акорд – цитат от "Кориолан" – пълен с жизненост и пулс. Ще чуем и цитати от Петия клавирен концерт и Пета симфония, но всичко е в нейния композиторски език. Тя превежда тези мотиви по свой неповторим начин. Нотките, които композиторката е успяла да улови от Бетовен са пулсът, контрастът, енергията и стремежът за революция. Много е приятно да се изпълнява и е наистина едно ефектно и впечатляващо произведение."
Имате възможност да слушате всички произведения в рамките на предаването "Контемпо" в сряда на 24 август 2022 от 19.30 часа.
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg