Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Неспокойният дух" на Любомир Далчев, или силата на духа на "втория Роден"

4
Любомир Далчев – Автопортрет 1930 г.
Снимка: СГХГ

Драматизъм и вътрешна сила откриваме в експозицията, поместена в Софийската градска художествена галерия. До 6 септември тя ще разказва за "Неспокойният дух" на Любомир Далчев – един от най-значимите скулптори в българското изкуство. 

С изложбата се отбелязват 120 години от рождението му.

Автопортрет, 1977И докато залите на СГХГ говорят за развитието на авторския почерк на скулптора, като излагат 40 произведения, представителни за стилистиката на двата периода в изкуството на Далчев – преди и след 1944 година, галерия "Васка Емануилова" прави своеобразно "Продължение на разказа…", като предлага фотографии от ателието му – нереализирани проекти, документални и архивни материали, непоказвани камерни произведения и рисунки. Тя също може да бъде разгледана до 6 септември.

Бюст на Мария Г. Василева, ок. 1940Срещата с различните аспекти от многообразното творчество на Любомир Далчев – брат на поета Атанас Далчев, се оказва трудна за реконструиране задача, най-вече заради творби, останали в неизвестност, унищожени произведения и непубликувани скулптури. Трудна, но не и невъзможна. Именно тази среща доведе в България и сина на скулптора – Любомир Далчев-младши. За първи път след 45 години живот в САЩ.

"Благодарен съм за интереса към баща ми, много съм доволен от изложбите – всичко е много добре подредено и с голяма мисъл", каза той в специално интервю за програма "Христо Ботев". Оттам започва и разказът не толкова за неспокойния дух на скулптора, колкото за силата на духа на Любомир Далчев-старши – "вторият Роден".

Снимки – СГХГ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45