Драматизъм и вътрешна сила откриваме в експозицията, поместена в Софийската градска художествена галерия. До 6 септември тя ще разказва за "Неспокойният дух" на Любомир Далчев – един от най-значимите скулптори в българското изкуство.
С изложбата се отбелязват 120 години от рождението му.
И докато залите на СГХГ говорят за развитието на авторския почерк на скулптора, като излагат 40 произведения, представителни за стилистиката на двата периода в изкуството на Далчев – преди и след 1944 година, галерия "Васка Емануилова" прави своеобразно "Продължение на разказа…", като предлага фотографии от ателието му – нереализирани проекти, документални и архивни материали, непоказвани камерни произведения и рисунки. Тя също може да бъде разгледана до 6 септември.
Срещата с различните аспекти от многообразното творчество на Любомир Далчев – брат на поета Атанас Далчев, се оказва трудна за реконструиране задача, най-вече заради творби, останали в неизвестност, унищожени произведения и непубликувани скулптури. Трудна, но не и невъзможна. Именно тази среща доведе в България и сина на скулптора – Любомир Далчев-младши. За първи път след 45 години живот в САЩ.
"Благодарен съм за интереса към баща ми, много съм доволен от изложбите – всичко е много добре подредено и с голяма мисъл", каза той в специално интервю за програма "Христо Ботев". Оттам започва и разказът не толкова за неспокойния дух на скулптора, колкото за силата на духа на Любомир Далчев-старши – "вторият Роден".
"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
Книгата започва с пролог, в който писателят говори за хората, времето, смъртта, паметта и живота и така очертава онова, за което ни предстои да четем, а то е препълнени със съвсем истински конкретни истории около 300 страници. Разбира се, както сам Емил Тонев казва пак там, "ако събереш на едно място достатъчно количество букви и препинателни..
В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg