Драматизъм и вътрешна сила откриваме в експозицията, поместена в Софийската градска художествена галерия. До 6 септември тя ще разказва за "Неспокойният дух" на Любомир Далчев – един от най-значимите скулптори в българското изкуство.
С изложбата се отбелязват 120 години от рождението му.
И докато залите на СГХГ говорят за развитието на авторския почерк на скулптора, като излагат 40 произведения, представителни за стилистиката на двата периода в изкуството на Далчев – преди и след 1944 година, галерия "Васка Емануилова" прави своеобразно "Продължение на разказа…", като предлага фотографии от ателието му – нереализирани проекти, документални и архивни материали, непоказвани камерни произведения и рисунки. Тя също може да бъде разгледана до 6 септември.
Срещата с различните аспекти от многообразното творчество на Любомир Далчев – брат на поета Атанас Далчев, се оказва трудна за реконструиране задача, най-вече заради творби, останали в неизвестност, унищожени произведения и непубликувани скулптури. Трудна, но не и невъзможна. Именно тази среща доведе в България и сина на скулптора – Любомир Далчев-младши. За първи път след 45 години живот в САЩ.
"Благодарен съм за интереса към баща ми, много съм доволен от изложбите – всичко е много добре подредено и с голяма мисъл", каза той в специално интервю за програма "Христо Ботев". Оттам започва и разказът не толкова за неспокойния дух на скулптора, колкото за силата на духа на Любомир Далчев-старши – "вторият Роден".
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)". Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в Камерна зала на Софийската опера и балет. Музиката е на проф. Благовеста Константинова , за която това е оперен дебют, а либретото е на Цонка Великова. Хрисимир Дамянов и Силвия Тенева..
Приказките на Оскар Уайлд не остаряват и продължават да са любимо четиво на поколения почитатели на словесното му майсторство. Те притежават притегателна сила, очарование и мъдрост. Наскоро се появи ново издание на "Всички приказки на Оскар Уайлд" силюстрации на Ясен Гюзелеви внов превод на Жечка Георгиева. Книгата включва двата сборника "Щастливия..
Ето краткият мой послеслов: Суетата не ме занимава. Само живият чувства любов. Там, отвъд, е безсмъртната слава. Свят от мрамор не сътворих. Не блести във живота ми подвиг… Само дето превърнах на стих всяка трепнала в мене обич.. – Откъс от стихотворението "Избор" на Георги Константинов Днес поетът Георги..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия)..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg