В предаването "Музик мания" тази сряда (24 август) ще можете да се впуснете в музикално филмово приключение с последния албум на Киан Солтани – "Виолончело без граници". Австрийско-иранският челист, който доби популярност като част от основания от Даниел Баренбойм оркестър "Западно-източен диван", събира в албума филмова музика в свои собствени аранжименти за чело.
В ревюто си на компактдиска музикалният критик Джеймс Манхайм пише следното: "Албумът постигна комерсиален успех, въпреки сериозната конкуренция в жанра, и причината за това е, че представя филмова музика в напълно необичаен вид. Аранжиментите са на Солтани и не само това – той изпълнява всички партии, като наслагва отделни свои записи.В този вид операции много често резултатът звучи механично, но Солтани е особено внимателен в детайлите и създава един меланхоличен виолончелов слой върху великите музикални сцени на Хауърд Шор, Ханс Цимер и други. Присъстват и сола, но това не е солистична музика. Солтани е харизматична личност и човек би си помислил, че е създал този проект като възможност да се самоизтъкне, но не е така или поне не по обичайния начин. Той добавя няколко интермеци, които са негови собствени композиции, и тук соло виолончелото излиза на преден план. Албумът не е за всеки, но сигнализира появата на Солтани като любимец на публиката".
Ето какво споделя самият Киан Солтани за проекта: "Възможностите на челото са безкрайни. Албумът представлява празненство на инструмента, както и на епичната филмова музика, която може да гради мостове между хора от всички възрасти, но особено между младите и класическата музика. Разбира се, в някакъв смисъл аз съм класически виолончелист и съм правил толкова много различни неща като изпълнител: камерна музика, соло рецитали и концерти, където съм солист на оркестър, както и като част от ансамбъла. Опитах се да канализирам всичко това в този албум, където трябваше да бъда и оркестров челист, и солист, и камерен музикант. Благодарение на процеса на звукозапис можех да бъда всички тези неща наведнъж".
На въпроса кой е любимият му филм, Киан Солтани отговаря "Властелинът на пръстените", защото музиката на Хауърд Шор играе "толкова важна роля в трилогията не само като създава настроението, но и защото води зрителя през историята. Музиката може да бъде видяна като още един от героите или поне представлява подкрепа за всеки персонаж по специален начин, точно както това се случва в жанра на операта".
По време на предаването "Музик мания" ще имате шанс да чуете части от саундтрака на "Карибски пирати", "Властелинът на пръстените", "Шифърът на Леонардо", както и композиции на самия Солтани.
Снимки: kiansoltani.com
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg