В предаването "Музик мания" тази сряда (24 август) ще можете да се впуснете в музикално филмово приключение с последния албум на Киан Солтани – "Виолончело без граници". Австрийско-иранският челист, който доби популярност като част от основания от Даниел Баренбойм оркестър "Западно-източен диван", събира в албума филмова музика в свои собствени аранжименти за чело.
В ревюто си на компактдиска музикалният критик Джеймс Манхайм пише следното: "Албумът постигна комерсиален успех, въпреки сериозната конкуренция в жанра, и причината за това е, че представя филмова музика в напълно необичаен вид. Аранжиментите са на Солтани и не само това – той изпълнява всички партии, като наслагва отделни свои записи.
В този вид операции много често резултатът звучи механично, но Солтани е особено внимателен в детайлите и създава един меланхоличен виолончелов слой върху великите музикални сцени на Хауърд Шор, Ханс Цимер и други. Присъстват и сола, но това не е солистична музика. Солтани е харизматична личност и човек би си помислил, че е създал този проект като възможност да се самоизтъкне, но не е така или поне не по обичайния начин. Той добавя няколко интермеци, които са негови собствени композиции, и тук соло виолончелото излиза на преден план. Албумът не е за всеки, но сигнализира появата на Солтани като любимец на публиката".
Ето какво споделя самият Киан Солтани за проекта: "Възможностите на челото са безкрайни. Албумът представлява празненство на инструмента, както и на епичната филмова музика, която може да гради мостове между хора от всички възрасти, но особено между младите и класическата музика. Разбира се, в някакъв смисъл аз съм класически виолончелист и съм правил толкова много различни неща като изпълнител: камерна музика, соло рецитали и концерти, където съм солист на оркестър, както и като част от ансамбъла. Опитах се да канализирам всичко това в този албум, където трябваше да бъда и оркестров челист, и солист, и камерен музикант. Благодарение на процеса на звукозапис можех да бъда всички тези неща наведнъж".
На въпроса кой е любимият му филм, Киан Солтани отговаря "Властелинът на пръстените", защото музиката на Хауърд Шор играе "толкова важна роля в трилогията не само като създава настроението, но и защото води зрителя през историята. Музиката може да бъде видяна като още един от героите или поне представлява подкрепа за всеки персонаж по специален начин, точно както това се случва в жанра на операта".
По време на предаването "Музик мания" ще имате шанс да чуете части от саундтрака на "Карибски пирати", "Властелинът на пръстените", "Шифърът на Леонардо", както и композиции на самия Солтани.
Снимки: kiansoltani.com
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg