Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмово пътешествие на виолончело с Киан Солтани

Снимка: kiansoltani.com

В предаването "Музик мания" тази сряда (24 август) ще можете да се впуснете в музикално филмово приключение с последния албум на Киан Солтани – "Виолончело без граници". Австрийско-иранският челист, който доби популярност като част от основания от Даниел Баренбойм оркестър "Западно-източен диван", събира в албума филмова музика в свои собствени аранжименти за чело.


В ревюто си на компактдиска музикалният критик Джеймс Манхайм пише следното: "Албумът постигна комерсиален успех, въпреки сериозната конкуренция в жанра, и причината за това е, че представя филмова музика в напълно необичаен вид. Аранжиментите са на Солтани и не само това – той изпълнява всички партии, като наслагва отделни свои записи.
В този вид операции много често резултатът звучи механично, но Солтани е особено внимателен в детайлите и създава един меланхоличен виолончелов слой върху великите музикални сцени на Хауърд Шор, Ханс Цимер и други. Присъстват и сола, но това не е солистична музика. Солтани е харизматична личност и човек би си помислил, че е създал този проект като възможност да се самоизтъкне, но не е така или поне не по обичайния начин. Той добавя няколко интермеци, които са негови собствени композиции, и тук соло виолончелото излиза на преден план. Албумът не е за всеки, но сигнализира появата на Солтани като любимец на публиката".

Ето какво споделя самият Киан Солтани за проекта: "Възможностите на челото са безкрайни. Албумът представлява празненство на инструмента, както и на епичната филмова музика, която може да гради мостове между хора от всички възрасти, но особено между младите и класическата музика. Разбира се, в някакъв смисъл аз съм класически виолончелист и съм правил толкова много различни неща като изпълнител: камерна музика, соло рецитали и концерти, където съм солист на оркестър, както и като част от ансамбъла. Опитах се да канализирам всичко това в този албум, където трябваше да бъда и оркестров челист, и солист, и камерен музикант. Благодарение на процеса на звукозапис можех да бъда всички тези неща наведнъж".


На въпроса кой е любимият му филм, Киан Солтани отговаря "Властелинът на пръстените", защото музиката на Хауърд Шор играе "толкова важна роля в трилогията не само като създава настроението, но и защото води зрителя през историята. Музиката може да бъде видяна като още един от героите или поне представлява подкрепа за всеки персонаж по специален начин, точно както това се случва в жанра на операта".

По време на предаването "Музик мания" ще имате шанс да чуете части от саундтрака на "Карибски пирати", "Властелинът на пръстените", "Шифърът на Леонардо", както и композиции на самия Солтани.

Снимки: kiansoltani.com

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36