"Трябва да се свири със сърце, иначе нищо не става", казва Иво Папазов - Ибряма. Седнал на метри от Амфитеатъра в стария Созопол, където репетицията за нечуваните истории на краля на кларинета предстоят да зазвучат пред публиката на "Аполония" 2022, той разказва за музиката, която ще живее в него, докато е жив.
На същата тази сцена Ибряма получи тазгодишната награда "Аполон Токсофорос" за принос в развитието на българската култура и представянето ѝ зад граница. Тя обаче не го интересува, важно му e уважението на хората. За него работи цял един 70-годишен живот.
Именно живота отпразнува новаторът на балканското инструментално свирене. Но не сам, а в компания, както повелява всеки празник – оркестър "Тракия", гласът на България Петя Панева и публиката, на която Ибряма посвещава всяка награда. А скоро го очаква най-голямата такава, макар още да не издава коя е точно тя.
Ибряма не се съобразява с нищо, само с музиката. Тя не го оставя на мира, а той все така иска да ѝ дава всичко, което може. За него тя трябва да се развива и да привлича хората, особено младите. В това той също е новатор. Музикантите му го следват, а той не спира да изненадва всички, най-вече себе си. Впуска се в неизвестното с кларинета си и оставя усещането му за музика да го води. Винаги всичко се решава в момента, в който стъпи на сцената, където е на друг свят. Там преценява публиката и музикалната история започва да се лее, точно като песен. Песен, изсвирена от Ибряма, която звучи като никоя друга.
Според виртуозния кларинетист за музиката няма граници, още по-малко за него самия. Той я обича и ѝ е отдал живота си, а публиката, която ѝ се наслаждава, обича него. Хорото, което се изви в края на концерта му на Празниците на изкуствата, и енергията, с която се заредиха хората, хванати за него, говорят за това по-красноречиво от всяка дума.
И все пак и думи трябват, поради тази причина в звуковия файл Иво Папазов казва защо няма нужда от награда, но я приема с чест. Отново заради публиката и в името на музиката. На фон звучи точно тя – музиката на Ибряма, която движи, зарежда и преобразява. Чуйте.
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..
Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати. Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..
Книгата започва с пролог, в който писателят говори за хората, времето, смъртта, паметта и живота и така очертава онова, за което ни предстои да четем, а то е препълнени със съвсем истински конкретни истории около 300 страници. Разбира се, както сам Емил Тонев казва пак там, "ако събереш на едно място достатъчно количество букви и препинателни..
В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..
В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте:
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Известната камерунска писателка и активистка Джаили Амаду Амал е специален гост на третото издание на инициативата "Нощ на четенето" на 24 януари от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg