В предаването "На опера в събота" ще ви припомним легендарния глас на един от водещите тенори в ХХ век – Юси Бьорлинг с някои от архивните записи от 30-те и 40-те години на миналия век. На 3 септември от 20 часа програма "Христо Ботев" ще излъчи две цели оперни творби – "Палячи" на Руджеро Леонкавало и "Манон Леско" на Джакомо Пучини.
Юхан Юнатан Бьорлинг е роден на 2 февруари 1911 г. в шведския град Борленге, умира на 9 септември 1960 в Стокхолм. Още приживе е наречен „шведския Карузо“, носител е на Грами в годината на смъртта си, а още през 1944 г. е удостоен с почетното звание "Придворен певец на Швеция".
През 1937 г. тенорът дебютира в Карнеги хол, а на следващата година е в Метрополитън опера като Родолфо в "Бохеми" на Пучини. Именно на сцената на този театър в периода 1940-1950 г. шведският тенор създава прекрасни образи с централните роли във френски и италиански репертоар: "Трубадур", "Риголето", "Аида", "Бал с маски", "Палячо", "Селска чест", "Фауст", "Ромео и Жулиета", "Бохеми", "Мадам Бътерфлай", "Тоска“ и "Манон Леско". Негови партньори са други забележителни певци като Зинка Миланова, Виктория де лос Анжелес, Роберт Мерил, Ленард Мерил, Борис Христов и др.
Днес на името на Юси Бьорлинг е учредена престижна стипендия в колежа "Густавус Адолфус" в Сейнт Питър, Минесота. Архивът с негови представления, фотографии, писма, концертни и оперни програми, рецензии и отзиви се съхранява в "Якобс скуул оф мюзик" в университета Индиана в Блумингтън, САЩ. Вдовицата на Бьорлинг, също оперна певица и актриса Ана-Лиза Бьорлинг, заедно с Андрю Фаркас публикува биографична книга за съпруга си, в която го представя като любящ баща и съпруг и щедър колега, макар че не скрива пагубното влияние на алкохола в живота му. На 15 март 1960 г. по време на постановка на "Бохеми" в лондонската Ковънт гардън, Юси Бьорлинг получава сърдечна атака. Въпреки това успява да изкара докрай представлението, но умира 6 месеца по-късно. В този период са направени и неговите последни записи – "Реквиема" на Верди заедно с Леонтин Прайс, Розалинд Елиас и Джорджо Тоци, реализиран от Дека рекърдс под палката на Фриц Райнер. На 9 септември същата година тенорът напуска този свят.
"Палячи" от Руджеро Леонкавало, запис от 1953 г.
Действащи лица и изпълнители:
• Канио, собственик на трупа пътуващи артисти (Палячо) – Юси Бьорлинг, тенор
• Неда, негова жена (Коломбина) – Виктория де лос Анджелис, сопран
• Тонио, артист от трупата (Тадео) – Ленард Уорън, баритон
• Бепо, артист от трупата (Арлекин) – Пол Франке, тенор
• Силвио, млад селянин – Робърт Мерил, баритон
• Селяни – Джордж Чехановски и Ричард Райт
RCA Victor симф. орк.; хор "Робърт Шоу", Колумбийски момчешки хор
Диригент – Ренато Челини
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg