Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравка Евтимова с майсторски клас на "Аполония" 2022

Снимка: БГНЕС

Талантът е истинското фамилно име на всеки човек и именно вглеждането във фамилното му талантливо име е най-доброто, което можем да направим, защото види ли се оценен – човекът добива огромна сила. Здравка Евтимова е убедена в това и го прилага. Тя проведе майсторски клас по творческо писане в рамките на 38-ите Празници на изкуствата "Аполония" и тази вечер (5 септември) ще представи курсистите си в Художествената галерия в Созопол от 18 часа, а след това и книгата си "Резерват за хора и вълци".

Гореща, пламенна – така определя тя истинската цел на работа си. За нея е важно както като автор, така и като преподавател да разпали човека и да го превърне в динамит, чийто талант има потенциала да блесне като фойерверк.

"Интересно е, че всеки един човек е много различен и това дава една богата палитра от цветове и гласове на този клас. За мен е много приятна изненада", каза Здравка Евтимова в "Артефир", като отбеляза, че точно тези таланти ѝ дават надежда.

Осем са курсистите в майсторския ѝ клас. В рамките на седмица тя им преподава опит, вдъхва им вяра в себе си и им показва лицето на думите.

Всичко започва със съвети на големите писатели – Оруел, Вонегът, Стайнбек, Хемингуей, Чехов и Мопасан – и преминава през осем типа упражнения, характерни за американските университети. Те учат студентите на това как да представят ръкописа си пред англоезичен издател, как да напишат биографията си и как – своето предложение до дадено издателство. Как да поднасят критически бележки към колега – къде да акцентират и как да изтъкнат силата на текста. Значимото тук е да не се плашат нито от критиката, нито от похвалите.


Евтимова предоставя на участниците в класа и стъпките, по които минават техните колеги в САЩ, за да изградят образ. Част от тях са четирите типа разказвателни техники, които се използват в Щатите и които показват по какъв начин се изгражда остро сюжетно произведение.

Най-същественото за Здравка Евтимова е да има практическо измерение от работата – курсистите да излязат с разказ, който тя да се опита да публикува, и той да достигне до максимален брой читатели. Както и да осъзнаят, че са неповторими.

"Това се стремя да внуша на всеки един – че техният талант е уникален. Стремя се и да открия къде този талант би дал най-силен плод", допълва още писателката.

Здравка Евтимова заговори и за уменията на младите днес да общуват с езика.

"Чуваме, да, че имало повишаване на нивото на неграмотност. Но нека да кажем, че наред с това явление има друго, диаметрално противоположно. Това са ярките и силни български таланти. Аз просто съм убедена, че България е обречена да ражда талантливи деца. И този, който спомага образователното ниво да спада и да се увеличава нивото на неграмотността, извършва огромно престъпление срещу таланта на младостта на България", твърди тя. Според нея обаче неграмотността все пак е временно явление, защото всеки знае, че е толкова по-силен, колкото е по-грамотен.

"Другото име на успеха е точно грамотност. А българинът е роден да успява, той просто така е програмиран. Ще седи малко неграмотен, но ще види, че това дълбоко го натиква в тинята. Ние не сме родени да живеем в тиня, ние сме родени, ако има тиня – да я превърнем в глина, от която да създадем нещо неповторимо, това е в нашия национален ген. Затова нека не се плашим от това временно състояние, а просто да изтъкваме, че колкото по-бързо излезем от състоянието на понижена неграмотност, толкова по-голям полет ни очаква – не само като отделен човек, а като народ, като една човешка общност, която е призвана да направи живота си много по-добър, въпреки много тежките предизвикателства пред нас."

Целия разговор със Здравка Евтимова чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

През юли лятото се развихря

В редакция "Хумор и сатира" обичаме лятото не по-малко, отколкото обичаме есента, зимата и пролетта. В първата неделя от истинското лято веднага след новините в 18 часа можете да чуете: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Антон Радичев и Пламен Сираков и писателя Мирон Иванов, които са..

публикувано на 05.07.24 в 18:10

Заветът на Чичо Чичопей оживява в литературен конкурс

Голямата загуба Загубих си джоба – Нали съм щастливец. А вътре богатства за цял милион: От чужд геврек дупка, Перчем от плешивец… И въздух, и въздух от спукан балон! Поет от национално значение Янаки Петров (Чичо Чичопей) Второто издание на литературния конкурс "Янаки Петров" на името на..

публикувано на 05.07.24 в 16:27

Група "Сигнал" с уникален спектакъл на варненска сцена

Жителите и гостите на Варна ще бъдат свидетели на  уникален музикален спектакъл на 8 юли . За първи път морската ни столица ще посрещне обичаната рок група " Сигнал", която ще се изяви съвместно с 30 музиканти от симфоничен оркестър . Шоуто, озаглавено "СИГНАЛ Symphonic", е първият такъв проект в историята на групата и обещава незабравимо изживяване за..

публикувано на 05.07.24 в 13:28

Д-р Ема Константинова: От мечтите за изкуство до преподаването на филмово продуцентство

Гост в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" е д-р Ема Константинова, преподавател в специалността "Филмово и телевизионно продуцентство" в НАТФИЗ. В ефира на предаването тя сподели повече за своя житейски и професионален път, разказа за проектите, върху които работи, и разкри своите виждания за преподаването, режисирането на живота и работата със..

публикувано на 05.07.24 в 11:23