Класическата музика винаги е била голяма и важна част от фестивала Аполония. Клавирният квартет в състав: Людмил Ангелов - пиано, Стоимен Пеев - цигулка, Румен Цветков - виола, Атанас Кръстев – виолончело направи своя своеобразен дебют именно в Созопол. Идеята за появата на тази музикална формация е на артистичния директор на фестивала Маргарита Димитрова. Стоимен Пеев и Атанас Кръстев разказват в "Артефир" за музицирането в такава приятна компания.
"Наистина репетиционният процес рядко мога да се похваля с това гладко протичане на цялата работа и сработването между нас се случва по-възможно най-естествения начин“, посочва виолончелистът Атанас Кръстев.
Според цигуларят Стоимен Пеев качественото музициране не прави разлика между годините, добрият музикант е добър и на 20, на 50 и на 60 години.
Концертната програма обединява произведения от различни епохи и стилове от Волфганг Амадеус Моцарт, Густав Малер и Рихард Щраус.
Стоимен Пеев и Атанас Кръстев имат успешна преподавателска кариера и това допълва израстването им като музиканти. "Когато имаш педагогическа практика имаш наблюдения от страни и за себе си, подхождаш аналитично към своята подготовка независимо дали е в камерния жанр или соловата практика“, казва Стоимен Пеев.
В момента Атанас Кръстев има клас от 12 виолончелисти, които са изключително надарени музиканти. "Когато си общуваш с такива хора енергията, която те ти дават е безценна. Преподаването помага за собственото ти развитие като музикант. Винаги трябва да си във форма, за да може да показваш и да даваш примери, така че това е една голяма отговорност“, споделя той.
За бъдещите творчески планове на Стоимен Пеев и Атанас Кръстев можете да чуете в звуковия файл.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg