В деня на Съединението на България в “Нашият ден“ представяме двама български учители по история, които разказаха за съвременните начини да се преподава темата за Съединението в училище.
Цветомира Антонова, учител по история, разказва в “Нашият ден“ за контакта с учениците и съвременните методи и стратегии на преподаване на история:
“По-сериозно учениците се сблъскват с седми клас с темата за Съединението и имат възможност по-задълбочено да я изследват. Подходът ми, когато работим върху тази тема, е не просто да приложим чисто историческите научни методи на работа, но и да направим опит да съпреживеем и да се потопим в атмосферата на едно толкова вдъхновяващо събитие.
Един от успешните експерименти, които разработихме с децата, беше една истинска медийна работилница, в която учениците създадоха сценария за документалния филм, който изиграха. В същото време бяха и журналисти, които имаха за задача да заснемат този мини документален филм.“
Преподавателят по история от Свиленград Димитър Гилев разказва в “Нашият ден“ как се преподава история и темата за Съединението на съвременните ученици:
“Учител си винаги, не само през учебната година. Съединението преподавам в около 4-5 часа, нарушавайки учебната програма. Жертвам други уроци спрямо тази дата и това събитие. Нося на децата стари архиви, материали, вестници, книги, потрети на велики хора, които ги няма в учебниците по история.“
Ролевите игри
“С по-големите ученици, които могат да разберат в пълно естество материала, се разделяме на политически партии. Всяка партия трябва да изготви своите проекти за бъдещето на отечеството. Учениците са много вдъхновени, когато пред тях застане учител, който може да разпали тяхното любопитство и се получават много креативни проекти. Относно Съединението сме разигравали роли“, разказва той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg