Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда Тодоровска: За нуждата от интегрирани здравно-социални услуги в Северозападна България

Достъпни ли са информационни и комуникационни технологии за възрастните хора от Северозапада?

Д-р Надежда Тодоровска
Снимка: личен архив

През 2019 г. стартира иновативен проект “Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания“, осъществяван от Български Червен кръст в партньорство с Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика и Норвежката асоциация на местните и регионални власти. 

Проектът, който ще продължи до 2023 г. позволя достъп до хората в малките населени места на нашата страна в Северозападна България, където предизвикателствата от социално-икономически и здравословен характер са много сериозни, казва в "Нашият ден" д-р Надежда Тодоровска, зам.-генерален шеф на БЧК, ръководител направление "Социално-оперативни действия" и шеф "Социално-здравна политика" в Секретариата на Националния съвет на организацията.

Целта на проекта е да се създаде дистанционен мониторинг на пациенти в Северозападна България. Това ще подобри достъпа на уязвими и самотни хора с хронични заболявания и трайни увреждания до професионални здравно-социални грижи, включително и на живеещите в отдалечени и малки населени райони.  

В момента седем центъра обгрижват над 560 потребителя  с хронични заболявания  и трайни увреждания от Враца, Криводол, Оряхово, Бяла Слатина, Монтана, Видин и Белоградчик .

"Тези хора са над 50 годишна възраст и отговарят на определени критерии и могат да бъдат обгрижвани от медицински специалисти, домашни помощници. Важно е да се добави, че за първи път се извършва телеасистенция и телекеър чрез което се следят жизнените показатели и могат да се предотвратят различни сериозни ситуации, като инсулт или инфаркт. Прави се превенция на тези животозастрашаващи състояния", допълва д-р Тодоровска.

Въведено е 24-часово наблюдение на здравословния и психосоциален статус на потребителите с цел управление на рисковете, произтичащи от самостоятелния начин на живот на възрастните хора, както и липса на адекватни медицински грижи и социални услуги в Северозападна България.

"Грижим се 560 човека, които са в собствените си домове, а нашите екипи ги посещават на място. Медицинските сестри извършват манипулации като инжекции, превръзки, съблюдаване на взимане на лекарства и всякакви други манипулации назначени от личния лекар или друг лекар- специалист, който е запознат със състоянието на конкретния човек", посочва д-р Тодоровска.

Според д-р Тодоровска проблематиката, която установяваме ще помогне за нейното решаване при въвеждането на този модел на национална база, тъй като вече е приета Националната стратегия дългосрочна грижа и този тип услуги са залегнали в нея. Важно е да се изработят правилно механизмите, правилата, протоколите на действие, нещо което предстои да се случи в рамките на 2023 г.

Повече за проекта разказва д-р Надежда Тодоровска в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43

Вендинг машини за лекарства извън аптеките: Фармацевти остават в протестна готовност

На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна..

обновено на 18.09.24 в 11:49
Д-р Петя Стратиева

За неадекватната регулация в пациентския сектор и пропуснатите обществени ползи

Близо 90 % от пациентските организации не се чувстват адекватно представени като общност при взимането на управленчески решения.  83,3 % от запитаните отговарят с "Да" на въпроса: "Смятате ли, че нормативната рамка, регулираща представителността на пациентките организации, се нуждае от промяна?" Защо неадекватната регулация в пациентския..

публикувано на 18.09.24 в 11:44
Георги Георгиев

Гражданският фронт е последният терен, който не е под контрола на мафията

За престъпността в страната и реакцията на институциите в "Нашият ден" разговаряме с Георги Георгиев от гражданската организация "БОЕЦ" . В началото на разговора Георгиев заявява: "Когато на върха на страната стоят статуквото, мафията, компрометирани и корумпирани фигури, тогава престъпността обзема цялата страна." Георгиев описва ярък..

публикувано на 18.09.24 в 10:33

Рим посреща изложба с творби на легендарния български бас Никола Гюзелев

На 20 септември в галерия "България" в Рим ще бъде открита самостоятелна изложба с творби на прочутия оперен бас и академичен художник Никола Гюзелев. Това събитие се осъществява в сътрудничество с Българския културен институт в Рим, съобщават организаторите. По-рано тази година, на 30 май, в Сполето – един от централните италиански градове на..

публикувано на 18.09.24 в 10:25