Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф.д-р Иван Литвиненко:

Детското здравеопазване е заложник на честите политически рокади

Снимка: БГНЕС

Продължаване на работата по създаване на Национална стратегия за детето, завършване на първата чернова на Националната стратегия за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа и възлагане на пълен анализ на нуждите за създаване на национална детска болница, върху който да бъде създадено заданието за изграждане на болницата, това са част от приоритетите служебния кабинет за подобряване на детското здравеопазване.

"От години няма парламент, правителство или ръководство на МЗ което да не поставя в приоритетните си задачи детското здравеопазване и то винаги си оставя на края, говоря като грижа и като отделени средства и като реални решения за промяна на ситуацията", коментира проф.д-р Иван Литвиненко, педиатър, детски невролог и началник на клиниката по неврология в СБАЛДБ "Проф. д-р Иван Митев" в "Нашият ден".

Статистиците трябва да отговорят как да се повиши интересът на ново завършилите лекари към тази специалност, която през годините се оказа дефицитна, да могат те да специализират улеснено, да попълнят необходимите бройки  и да имат нужното качество? Това няма как да стане без материален стимул, твърди педиатърът.

Според него детското здравеопазване е заложник на честите политически рокади. Специално педиатричните пътеки, педиатричната, доболнична и болнична помощ винаги са били на едно от последните стъпала в здравната система.

"Изначално трябва да се подходи с едно драстично повишение на заплащането на доболничната и болничната педиатрична помощ. Да се отдели ресурс и да се огледат нещата откъм профилактика, защото в годините тя е само на книга  и се пропускат много неща“, твърди проф.д-р Иван Литвиненко.

И допълва, че "педиатърът не бива да губи своето място, поне за първите години след раждането. Има доста показатели, които са специфични и те подсказват начеваща патология, те трябва да бъдат следени, отразени, но и да се разшири техния обхват. Срамно е, че за толкова години не можем да решим един прост въпрос за една национална педиатрична болница".

"Не е работа на лекарите, къде да се построи национална педиатрична болница", коментира проф.д-р Иван Литвиненко.

Целия разговор с проф. д-р може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22

"Потопеното наследство" – една изложба за забравените села под водата

Изложбата "Потопеното наследство" можете да видите от днес в библиотеката на град Троян. Материалите за таблата са събрани при теренни изследвания и проучвания на архивни документи, свързани с трансформациите, които предизвиква строителството на язовири у нас . Автори на изложбата са учените от Института за етнология и фолклористика с музей към БАН..

публикувано на 12.05.25 в 09:52

Абитуриенти от ППМГ Бургас с благотворителен концерт "ПО желание"

Абитуриентите от ППМГ "Акад. Н. Обрешков" в Бургас са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с "Концерт ПО желание" в Летния театър. Със събраните средства от него те избират да подпомогнат дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът ще се състои днес от 19:00 ч ., като в него ще вземат участие..

публикувано на 12.05.25 в 09:31