Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческият музей - Димитровград – експозиция, събития, изложби…

Димитровград посрещна своя 75 годишен юбилей и 60 години от създаването на ХГ "Петко Чурчулиев"

10
Сградата на Исторически музей - Димитровград

На 2 септември Димитровград отпразнува своя 75 годишен юбилей – със специално лого и богата празнична програма, която предлага повече от седмица забавления на димитровградчани и гостите на града.

Първото, от поредицата празнични събития, беше изложението на ретро автомобили от социалистическия период – "Вартбург", "Москвич", "Жигули", "Волга" и други интересни модели от онова време. Голям интерес предизвика и временната експозиция "Духът на маслодайната роза" на Историческия музей на град Димитровград, представяща експонати, фотографии и документи, свързани с историята на производството на българското розово масло – гостуваща изложба от Регионалния исторически музей на гр. Казанлък.

Художествената галерия "Петко Чурчулиев" също зарадва посетителите с представянето на едни от най-известните творби на Владимир Димитров - Майстора, предоставени от Художествената галерия в гр. Кюстендил.

Емилия Стоева и Антоанета Станчева в студиото  на програма
По повод празника на Димитровград в предаването гостуваха Антоанета Станчева, директор на Историческия музей в гр. Димитровград, и Емилия Стоева, уредник в Художествената галерия "Петко Чурчулиев".

Историята на Димитровград е историята на мечтите, стремежите и надеждите, които потънаха някъде в мъглите на времето. Началото за основаването на съвременния Димитровград е поставено на 3-ти април 1947 г. , на заседание на Общинската управа на с. Раковски, когато е решено територията на няколко села – селото Раковски, съседното село Марийно и поселището при заводи и мини "Вулкан" – да бъде обявена за град под името Димитровград. А през пролетта на 1947 г. на държавно ниво е решено строителството да стане с участието на бригадири. И на 2-ри септември 1947 г. Министерският съвет издава Постановление № 3, с което официално се обявява създаването на град, под името Димитровград.


През 1957 г. в този град е създаден първият кинолюбителски клуб в България, а също и първият за страната любителски планетариум и астрономическа обсерватория – на 24 май 1962 г. Националните "Димитровградски дни на поезията", посветени на поета-символ на града Пеньо Пенев, се провеждат от 1970 г. на всеки две години, в началото на месец май.

Пред Дом-музей Пеньо Пенев
Сигурно все още малка част от историята на града е много популярна. Като сведенията, че съществуват писмени доказателства за това, че през тези земи през 1189 г. са преминали рицарите от ІІІ кръстоносен поход, предвождани от германския император Фридрих І Барбароса. Разказват се също и легенди за победните походи на цар Калоян, през 1202 г. в Тракия. Може би е важно да се знае, че в пещерата "Дядо Паньовата дупка" в местността Габера, са открити най-древните предмети на човешкия бит от времето на палеолита, за които се счита, че са от 40 хил. г. преди Новата ера.

Още подробности за историята и развитието на града са публикувани на официалната интернет страница на община Димитровград.


Снимки: Божидар Любенов, ИМ - Димитровград
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15