На 7-и септември загубихме нашата скъпа колежка Майя Динева. Тя не би допуснала да говорим патетично за нея. Тя най-много би искала да се съберем, да се посмеем, да разкажем някоя забавна случка от театралния живот и от работата ни в "Радиотеатъра", да си спомним за непрежалимата ѝ приятелка Негрита, да изпием по едно питие така, както тя изпращаше колегите си, които отлитаха. Болката запазваше за себе си, не говореше за нея, не я натрапваше на другите. Беше сърдечен и топъл човек, беше майка на двама сина, от които не можеше скрие гордостта си, беше щастлива баба на многобройни внуци, беше приятел, винаги готов да те изслуша и подкрепи, да ти даде утеха. Беше любяща съпруга на талантливия актьор от театър "София" Николай Антонов, изиграл емблематични роли, от когото тя нито за миг не беше престанала да се възхищава. Живееше и дишаше атмосферата на театъра заедно с него, вживяваше се във всяка негова роля.
Завършила е актьорско майсторство във ВИТИЗ в класа на Желчо Мандаджиев. Работила е във видинския, благоевградския и ботевградския театри. Актьорската професия остана завинаги в кръвта ѝ, не можеше да избяга от нея, нито драматургията, нито литературата успяха да и дадат онова убежище и радост, онази тръпка, която тя изпитваше от театъра. Издаде романите "Часът на вещицата", "Пътища", "Отместени времена". Написа авторски и документални радиопиеси, беше сценарист на документални филми и поредици.
Всичко, което правеше, го правеше от сърце и от душа. Беше влюбена в живота.
Светъл да е пътят ти нагоре, скъпа Майя!
Опелото ще се извърши в събота, 10 септември, от 13 часа в храма на Софийските централни гробища.
От колегите ѝ в редакция "Радиотеатър" на програма "Христо Ботев"
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg