Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира “Тук-Там Кошер“ - успешни истории на българи от цял свят

Снимка: tuk-tam.bg

На 16 септември се организира безплатен кариерен форум в Интер Експо център. Организатори на събитето са Сдружение “Тук - Там“.

Форумът “Тук- Тама Кошер“ поставя акцент върху свързаността и приноса към България без значение къде се намираш по света. “Кошер“ събира на сцената си хора с международен опит и разгръща програмата си в различни интерактивни зони.

Лилия Мерджанова
“Стартираме в 10:00 часа и ще приключим в края на деня към 17:00 часа. Тази година в  “Тук-Там Кошер“ ще се случват страшно много неща. Събитието включва девет интерактивни зони, в които са включени две семинарни програми. Новото е, че те ще са разделени на тематични тракове или направления. Ще има теми, свързани с технологиите и такива, свързани с култура, наука и с общество“, посочи в “Нашият ден“ Лилия Мерджанова, комуникационен мениджър на сдружение "Тук - Там" и допълни:

“Всеки участник на “Кошер“ може да избере между своите интереси и това, което иска да чуе и разбере, лекцията и направлението, което му е интересно. И тази година успяхме да съберем в семинарните ни програми изключителни българи, които са успешни на световно ниво.“

Да се върнеш в България след образование в чужбина – жертва или възможност?

“Най-ценното от един дълг престой в чужбина е натрупаният опит, доброто образование, което човек може да получи. Човек попива една нова култура, към която се адаптира и взима най-доброто от нея, за да я пренесе тук в България“, посочва още Мерджанова в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Няма нищо по-ценно от това да реализираш това, което си научил в своята страна, особено в българския контекст. Смятам че мога да бъда много полезна и да се развивам в сферата, в която го правя като помагам на други хора, на които предстои да минат по пътя, по който съм минала и вече съм се завърнала. За мен това не е жертва, а възможност да покажа и да подам ръка на други хора, които са се запътили там, откъдето аз се върнах.“

“Все повече Българи се връщат тук. Икономическата среда у нас се подобрява. Има все повече международни компании, които се инсталират в София и все повече стартъп организации, които се появяват на икономическата сцена. Трудовият пазар се развива и търси специалисти от най-различни сфери“, казва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: tuk-tam.bg

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21