Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на представлението „Дездемона“

Снимка: ДТ „Стефан Киров“

На 13 септември предстои премиерата на представлението "Дездемона" в драматичен театър "Стефан Киров" Сливен. Постановката е по текст на Пола Вогъл, който поставя нов поглед към Шекспировата трагедия "Отело".

В тази версия Отело не е измъчван от съмнения, а всъщност Дездемона наистина е неговият най-лош кошмар. Не само най-лошият кошмар, това е и най-желаният му блян. Онова крехко девойче от Шекспировата пиеса тук е заживяло живота на съзряваща жена, разпъната между ролите на съпругата и разглезената аристократка. Тя фриволно задоволява своите нужди, когато и както ѝ се поиска, опознавайки и най-мрачните кътчета на своите желания, разказва режисьорът Петър Денчев:


"Авторката пресъздава съвсем нова и оригинална пиеса, която третира темата за женското равноправие, женската конкуренция, за същността на жената и нейното място в един свят, изграден от мъже. Това е сюжет фокусиран върху трите женски образа от "Отело" – Дездемона, Бианка и Емилия. Имаме познанията за мъжете само чрез разказите на жените. Имаме една жена, която е решила на всяка цена да освободи себе си от тегобата да е обречена, да бъде държанка на един екзотичен мъж. Финалът на пиесата е с неясна точка, смъртта на Дездемона е извън сценичното време. Посланията са съвременни, защото пиесата е съвременна."

Как тогава да не повярваме, че Отело я удушава не заради измаменото доверие, а заради заслужените прегрешения? Това е основният въпрос, който задава представлението в адаптацията на Пола Вогъл.


Петър Денчев е български писател и театрален режисьор. Завършил е Режисура за драматичен театър в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2010 г. и магистърска програма "Театрално изкуство" през 2017 г. Доктор по театрознание от 2021 г. С романа си "Тъй, както мъж целува жена, която обича" печели конкурса за нов български роман "Развитие" през 2007 г. По-късно издава сборника с разкази "Истории в минало време" (2010, Издателство "Жанет 45") и романа "Тихото слънце" (2012, Издателство "Жанет 45"). Неговите романи "Малкият бог на земетръса" (2019, Издателство "Жанет 45") и "Превъртане" (2021, Издателство "Жанет 45") са номинирани за наградата "Хеликон" (2019, 2021). Негови произведения са превеждани на сръбски, македонски, словенски, немски, английски и фарси.

Поставял е спектакли на сцените на повечето от големите театри в България (Народен театър "Иван Вазов", Сатиричен театър "Алеко Константинов", ДТ "Стоян Бъчваров" Варна, ДТ "Сава Огнянов" Русе, ДТ "Гео Милев" Стара Загора и др.). В периода 2017-2018 г. е драматург на ДТ "Стоян Бъчваров" Варна. Режисьор в трупата на ДТ "Стефан Киров"
Сливен от 2020 г. В театъра е работил върху текстове на автори като Едуард Олби, Жорди Галсеран, Сара Рул, Шекспир, Молиер. Негови спектакли са гостували на различни фестивали и форуми в Сърбия, Румъния, Косово и Черна гора.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53