Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура – Непознатите будители:

Знаем ли достатъчно за жените и майките-будителки в българската история?

Райна Футекова (Райна Княгиня)
Снимка: архив

За втора поредна година в очакване на Деня на народните будители – от 19 септември до 31 октомври се излъчва поредица, посветена на непознати факти и данни за българската будителска мисия и личности, свързани с нея.

В днешното издания поглеждаме към жените и майките-будителки в българската историческа и културологична трактовка.

Участник по темата е една съвременна будителка, изследователката и писателка Катя Зографова:

“Фани Попова-Мутафова е най-голямата българска белетристка, една жена с много страдалческа съдба, въвлечена в политическите въртопи на своето време, изстрадала с двукратни арести, инквизиции и съдебни процеси. Тя е единствената жена, осъдена от Народния съд на седем години затвор.

Тя наистина е жена-стоик, една истинска будителка. Въпреки всичко, което преживява, успява отново да вземе перото и до края на дните си пише все по-мащабни и по-неженски епически произведения“.

“Искам да откроя най-храбрата българска учителка, това несъмнено е родолюбивата баба Неделя Петкова и нейната дъщеря Станислава Балканска, която е първата българска жена, облякла униформа. Първата българска чиновничка, но преди това е била учителка. Това е първата българска учителка в Македония. Тя преживява там сериозни патила и мъки и храбро псе бори за отстояване на българските училища, че наистина е една легенда. Те двете извеждат и знамето по време на априлското въстание, което укриват по един хитроумен начин, защото са били наблюдавани, обискирани.

При нея – и при майката, и при дъщерята се съчетава това по-мащабно будителство. Учителското призвание, с мисията да се сее и национално съзнание. Виждаме този модел и при Райна Княгиня. Не бива, когато открояваме изключителния принос на Райна Княгиня като знаменоска на Априлското въстание да забравяме, че тя е една изключително надарена и призвана българска учителка“, казва още тя. 

Предлагаме на слушателите да изберат личност-будители, за които искат да научат повече, да пишат до страницата ни във Фейсбук: www.facebook.com/groups

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Прозирам" – поетично изследване на съвременната женска идентичност

"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност. Визуалните разкази..

публикувано на 07.11.24 в 17:35

Да се върнем в 40-те с любителските филми на Серафим Мънков

Какъв е бил животът у нас малко преди Втората световна война?  "Каним ви да надникнете в 40-те години на България, заснети на рядкосрещания в 9.5 мм любителски лентов формат, озвучени на живо!" Така организаторите от "Киноклуб Супер 8" на Киноконцерта с любителски архиви от онези години предизвикват интереса към събитието, което обещава да бъде..

публикувано на 07.11.24 в 17:10

Изложба на Ясен Гюзелев

Галерия "Арте" представя изложба на известния ни художник Ясен Гюзелев, в която отново посетителите се срещат с бликащия му талант.  Показани са негови илюстрации от различни книги през годините и, както пише Георги Лозанов, колкото и дълго да ги гледаш, все не ти стига и се чувстваш привлечен "от нещо изплъзващо се и неуловимо". Той пише още за..

публикувано на 07.11.24 в 16:33

Проф. Станислав Памукчиев: Детското рисуване няма обяснение

Галерия "Стубел" представя една необичайна за своето пространство експозиция, която обаче заслужава вниманието на публиката. Това е изложбата на 9-годишния Деян Стоев "Котката, бухалът и баща ми".  Тези близо 30 хартиени творби, изпълнени предимно с акрилни бои, носят една неочаквана зрялост и фантазност, интересни композиционни решения и като..

публикувано на 07.11.24 в 16:06
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с нови възможности за сътрудничество

Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски".  Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха меморандум за осъществяване на съвместни инициативи между двете институции. В рамките на сътрудничеството..

публикувано на 07.11.24 в 15:33