Един от най-обичаните и уважавани български музиканти (не само от приятели, колеги и студенти, но и от меломаните и критиката) в началото на месец септември навърши 75 години. Присъствието му на българската и световната сцена отдавна се е превърнало в еталон за високо изпълнителско майсторство, тънък усет към художественото изграждане, познаване и дълбоко вникване в стилистиката на музикалното съдържание, богата ерудиция и фина чувствителност към динамиката на процесите в съвременната култура. Това съвсем не се ограничава само в сферата на музиката. Познанията му се простират и в изобразителното изкуство, литературата, историята и теорията.
Неговият инструмент е виолончелото. Този инструмент, чийто звук, според всеобщото признание, е най-близък до човешкия глас, при това във всичките му регистри, е неизменен житейски спътник вече седем десетилетия на героя, когото предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" ще представи на слушателите във вторник, 20 септември, от 19.30 часа. Това е изпълнителят, педагогът, но преди всичко човекът с голямо сърце – проф. Анатоли Кръстев.
Роден и израснал в семейство с дългогодишни музикални традиции в изпълнителското виолончелово изкуство, пътят на Анатоли Кръстев в музикалното обучение го отвежда най-напред във Френския колеж и Консерваторията на Тунис, където учи до 20-годишна възраст, а след това и в НМА "Проф. Панчо Владигеров". В неговата професионална кариера по един изключителен начин се съчетават многобройни концерти в Европа, Северна и Южна Америка, Азия и Африка, звукозаписна дейност и педагогическа практика, която продължава без прекъсване вече половин столетие в България и по света. За своите учители, сред които блестят имената на Гвидо Еврайт, Янош Щаркер, Андре Навара и Велко Карастоянов, както и за усвоения от тях опит и неговото прилагане в педагогическата дейност, Анатоли Кръстев споделя:
В своята активна концертна и звукозаписна дейност като солов и камерен изпълнител Анатоли Кръстев сътрудничи с редица български и световни изпълнители и композитори. За своето общуване и творческо партньорство с Анатоли Кръстев споделят цигуларят проф. Ангел Станков и композиторът Георги Арнаудов:
Като остава верен на родовата традиция, Анатоли Кръстев посвещава в голямото изкуство и своите деца: виолончелистите Калина и Атанас Кръстеви, с които основава и прочутото днес българско трио "Челисимо", като този забележителен семеен ансамбъл изнася редица концерти в България и чужбина.
А за приликите и разликите между родителя и учителя Анатоли Кръстев, както и за съвместната дейност с ансамбъл "Челисимо", мисли споделят дъщеря му Калина Кръстева-Тийкър, която живее и работи в Австралия и неговият син доц. д-р Атанас Кръстев, преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров".
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg