Един от най-обичаните и уважавани български музиканти (не само от приятели, колеги и студенти, но и от меломаните и критиката) в началото на месец септември навърши 75 години. Присъствието му на българската и световната сцена отдавна се е превърнало в еталон за високо изпълнителско майсторство, тънък усет към художественото изграждане, познаване и дълбоко вникване в стилистиката на музикалното съдържание, богата ерудиция и фина чувствителност към динамиката на процесите в съвременната култура. Това съвсем не се ограничава само в сферата на музиката. Познанията му се простират и в изобразителното изкуство, литературата, историята и теорията.
Неговият инструмент е виолончелото. Този инструмент, чийто звук, според всеобщото признание, е най-близък до човешкия глас, при това във всичките му регистри, е неизменен житейски спътник вече седем десетилетия на героя, когото предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" ще представи на слушателите във вторник, 20 септември, от 19.30 часа. Това е изпълнителят, педагогът, но преди всичко човекът с голямо сърце – проф. Анатоли Кръстев.
Роден и израснал в семейство с дългогодишни музикални традиции в изпълнителското виолончелово изкуство, пътят на Анатоли Кръстев в музикалното обучение го отвежда най-напред във Френския колеж и Консерваторията на Тунис, където учи до 20-годишна възраст, а след това и в НМА "Проф. Панчо Владигеров". В неговата професионална кариера по един изключителен начин се съчетават многобройни концерти в Европа, Северна и Южна Америка, Азия и Африка, звукозаписна дейност и педагогическа практика, която продължава без прекъсване вече половин столетие в България и по света. За своите учители, сред които блестят имената на Гвидо Еврайт, Янош Щаркер, Андре Навара и Велко Карастоянов, както и за усвоения от тях опит и неговото прилагане в педагогическата дейност, Анатоли Кръстев споделя:
В своята активна концертна и звукозаписна дейност като солов и камерен изпълнител Анатоли Кръстев сътрудничи с редица български и световни изпълнители и композитори. За своето общуване и творческо партньорство с Анатоли Кръстев споделят цигуларят проф. Ангел Станков и композиторът Георги Арнаудов:
Като остава верен на родовата традиция, Анатоли Кръстев посвещава в голямото изкуство и своите деца: виолончелистите Калина и Атанас Кръстеви, с които основава и прочутото днес българско трио "Челисимо", като този забележителен семеен ансамбъл изнася редица концерти в България и чужбина.
А за приликите и разликите между родителя и учителя Анатоли Кръстев, както и за съвместната дейност с ансамбъл "Челисимо", мисли споделят дъщеря му Калина Кръстева-Тийкър, която живее и работи в Австралия и неговият син доц. д-р Атанас Кръстев, преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров".
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg