"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 12 до 18 септември. Това са някои от акцентите в предаването от 18 септември:
На 15 септември в Галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници бе открита изложбата на Съюза на румънските художници. Произведения на 26 румънски автори в областите живопис, скулптура, графика, декоративни изкуства, мултимедия ще бъдат показани до 29 септември.
Петият национален фолклорен фестивал "В сърцето на Тракия" ще се проведе в края на месец септември в Стара Загора.
От 14 септември до 27 ноември Софийската градска художествена галерия показва сборната изложба "Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни". Могат да се видят събрани над 200 произведения – изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919-1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии: основаването и развитието на Секцията на художнички в България; "женското" творчество в контекста на организирания художествен живот у нас; жените художници в епохата на модернизма и не на последно място, активната работа в областта на декоративно-приложните изкуства, които допълват представата за дейността на жените художници по отношение на текстила, керамиката и художествената обработка на кожа
От 30 септември до 2 октомври ще се проведат 3 концерта в рамките на фестивала "Мотив". На 30 октомври – "Мотив: В търсене на Димитър Ненов" ще предложи есенцията на двугодишно задълбочено потапяне на пианистката Венета Нейнска в музиката на композитора Димитър Ненов, която ще бъде представена с шедьоври за пиано от Ненов, Лист и Шопен. По време на фестивалната вечер ще бъде излъчен и музикално-документалният филм "Димитър Ненов и измеренията на изяществото", създаден от Венета Нейнска в партньорство с видеопродуцента Ясен Харалампиев. В Световния ден на музиката – 1 октомври, "Мотив" ще предложи концерт на акапелната формация Spectrum Vocal Band. На 2 октомври е и последният концерт от програмата на фестивала – "Блясък и талант". Тази година фестивалът освен красива музика предлага на публиката и гласуване. Всички приходи от трите концерта ще бъдат вложени в кауза по избор на публиката.
Двадесет широкоформатни фотографии, които са част от огромния проект, насочващ вниманието към разрухата в самите устои на обществото, са представени в изложбата "Изтезание" в Националната галерия. Те са на световно известния американски фотограф-артист Андрес Серано, предизвикал културна война през 80-те години на ХХ век с творбата си Piss Christ. В националната галерия ще бъде показан за първи път в Европа и филмът му "Бунт", който ще има своята премиера през ноември, когато в България ще пристигне и самият Серано.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 18 септември.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg