Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографът Владимир Василев за изложбата T(h)races

Галерия "Синтезис", "Фотосинтезис" и Пловдивско фотографско средище представят изложбата T(h)races на Владимир Василев, едно от водещите имена в българската съвременна фотография, който живее във Франция от 2001 г.

T(h)races е дългосрочен проект, по който Владимир работи повече от 10 години. В него той отправя един едновременно личен и документален поглед към България, със смел глас, с тънка ирония, с живи цветове и с надежда. Не случайно заглавието е игра на думи с френските думи "thraces” (географско и историческо понятие за траки) и "traces" (следи). В тези спонтанни и понякога абсурдни портрети и ситуации, могат да бъдат открити следи от минало и настояще, от мечти и реалност, от гордост и отчаяние, от любов и омраза…



Изложбата T(h)races е показана за първи път в рамките на Международните фотографски срещи в Пловдив през 2019 г. В изложбата в галерия Синтезис са включени и допълнителни фотографии, заснети през последните три години.


Съпътстваща програма:

• 20 септември (вторник) – 18.00 ч. – Тур в изложбата с Владимир Василев
• 26 септември (понеделник) – 17.00 - 21.00 ч. – Библиотека "Фотосинтезис": Отворени врати – Фокус: История на българската фотография
• 29 септември (четвъртък) – 18.00 ч. – "Снимката е част от човека, който я е направил" - среща-разговор с Владимир Василев
• 24 октомври (понеделник) – 17.00 - 21.00 ч. – Библиотека "Фотосинтезис": Отворени врати – Фокус: Съвременна българска фотография


Владимир Василев
е роден през 1977 г. в Стара Загора. Учи в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Работи като асистент-фотограф в студио "Къркеланов", участва в снимането на документални филми и различни предавания на "БТВ". През 2001 г. заминава за Франция, където прекарва осем години в очакване да получи легален статут. Работи като независим фотограф от 2009 г. и живее в град Брив ла Гаярд - Югозападна Франция.

Работата му е показвана в множество фотографски изложби и фестивали, като фестивала за млада европейска фотография "Circulation(s)" в Париж (2013), "Images Singulières" в Сет, Франция (2012, 2015, 2017), фестивала "Fotografico Europeo" в Милано (2019), "Meждународни фотографски срещи" в Пловдив (2010, 2017, 2019).

Печели наградата "Lens Culture Emerging Talent Awards" (2017), финалист е за престижната френска награда за фотография "Roger Pic" (2010, 2017). Номиниран е за наградата "Prix HSBC" (2018, 2020) в Париж и за наградата "New East Photo" на фондация Calvert 22 в Лондон (2016). Печели втора награда от "Gomma Photography Grant", Лондон, (2017, 2018). Hoсител е на специалната награда "Grand Prix de La Samaritaine" (2013) в Париж.

Владимир е част от проекта "La France vue d’ici" ("Франция погледната отвътре") иницииран от фестивала за документална фотография "ImageSingulières" и най-голямата френска независима медия "Mediapart", за който са поканени 24 фотографа, които документират Франция в продължение на пет години. В момента завършва четиригодишна фотографската резиденция по документирането на реставрацията на историческата сграда на универсалния магазин "La Samaritaine" в Париж, с художествен ръководител Кристиан Кожол.

Снимки: ФС на галерия "Синтезис"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05