Галерия "Синтезис", "Фотосинтезис" и Пловдивско фотографско средище представят изложбата T(h)races на Владимир Василев, едно от водещите имена в българската съвременна фотография, който живее във Франция от 2001 г.
T(h)races е дългосрочен проект, по който Владимир работи повече от 10 години. В него той отправя един едновременно личен и документален поглед към България, със смел глас, с тънка ирония, с живи цветове и с надежда. Не случайно заглавието е игра на думи с френските думи "thraces” (географско и историческо понятие за траки) и "traces" (следи). В тези спонтанни и понякога абсурдни портрети и ситуации, могат да бъдат открити следи от минало и настояще, от мечти и реалност, от гордост и отчаяние, от любов и омраза…
Изложбата T(h)races е показана за първи път в рамките на Международните фотографски срещи в Пловдив през 2019 г. В изложбата в галерия Синтезис са включени и допълнителни фотографии, заснети през последните три години.
Съпътстваща програма:
• 20 септември (вторник) – 18.00 ч. – Тур в изложбата с Владимир Василев
• 26 септември (понеделник) – 17.00 - 21.00 ч. – Библиотека "Фотосинтезис": Отворени врати – Фокус: История на българската фотография
• 29 септември (четвъртък) – 18.00 ч. – "Снимката е част от човека, който я е направил" - среща-разговор с Владимир Василев
• 24 октомври (понеделник) – 17.00 - 21.00 ч. – Библиотека "Фотосинтезис": Отворени врати – Фокус: Съвременна българска фотография
Владимир Василев е роден през 1977 г. в Стара Загора. Учи в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Работи като асистент-фотограф в студио "Къркеланов", участва в снимането на документални филми и различни предавания на "БТВ". През 2001 г. заминава за Франция, където прекарва осем години в очакване да получи легален статут. Работи като независим фотограф от 2009 г. и живее в град Брив ла Гаярд - Югозападна Франция.
Работата му е показвана в множество фотографски изложби и фестивали, като фестивала за млада европейска фотография "Circulation(s)" в Париж (2013), "Images Singulières" в Сет, Франция (2012, 2015, 2017), фестивала "Fotografico Europeo" в Милано (2019), "Meждународни фотографски срещи" в Пловдив (2010, 2017, 2019).
Печели наградата "Lens Culture Emerging Talent Awards" (2017), финалист е за престижната френска награда за фотография "Roger Pic" (2010, 2017). Номиниран е за наградата "Prix HSBC" (2018, 2020) в Париж и за наградата "New East Photo" на фондация Calvert 22 в Лондон (2016). Печели втора награда от "Gomma Photography Grant", Лондон, (2017, 2018). Hoсител е на специалната награда "Grand Prix de La Samaritaine" (2013) в Париж.
Владимир е част от проекта "La France vue d’ici" ("Франция погледната отвътре") иницииран от фестивала за документална фотография "ImageSingulières" и най-голямата френска независима медия "Mediapart", за който са поканени 24 фотографа, които документират Франция в продължение на пет години. В момента завършва четиригодишна фотографската резиденция по документирането на реставрацията на историческата сграда на универсалния магазин "La Samaritaine" в Париж, с художествен ръководител Кристиан Кожол.
Снимки: ФС на галерия "Синтезис"
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg