Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арт Театър празнува 30-и рожден ден

Милена Червенкова
Снимка: Ангелина Грозева

В Източна Европа няма друг случай на независим, частен театър, който да е издържал толкова дълго проверката на времето, да се развива напред и да има своите успехи, както Арт Театър. Преди 30 години, на 26 септември, е първото представление на театъра в РКИЦ в София – разказва в "Артефир" директорът на театъра, актрисата Милена Червенкова.

Родена в Пловдив в семейство на артисти, Милена Червенкова учи в Априловската гимназия – завършва я с пълно отличие и златен медал през 1981 г. Същата години е приета във ВИТИЗ, в класа на Димитър Стоянов. След дипломирането си през 1985 г. работи до 1989 г. в театъра в Пазарджик. После се връща в София. През 1990 г. играе Пепеляшка на гастрол в Софийски пътуващ театър.

През 1992 г. основава Арт Театър – със сцена и база в РКИЦ, заедно с артиста Георги Златарев, драматурга Сергей Литвиненко и композитора Нивелин Мирков. Оттогава 30 години е негов директор, продуцент, мениджър, актриса, сценичен работник, касиер и какво ли не още.

Арт Театър празнува 30-ия си рожден ден през целия сезон, но първата празнична вечер е на 30 септември от 19.00 ч. с премиерата на "Арт Театър – толкова много любов!" В това шоу Милена Червенкова разказва за трънливия път на славата, (както казва Андерсен). А там, където думите не достигат, ще продължи с музика цигуларката Даниела Николова – тя от години живее и работи като концертмайстор на Симфоничния оркестър на Сарагоса, Испания.

В музикалната картина се включват още и Марио Йоцов – пиано, както и доайенът на българските театрални композитори Михаил Шишков - баща, с джаз импровизации.

Чуйте пълното интервю с Милена Червенкова в звуковия файл.

Снимка – Ангелина Грозева
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23