Рядка операция на бебе извършиха УНГ специалистите от ВМА. Пациентът е бебе на 9 месеца с вродена малформация – липса на отвор между носната кухина и епифаринкса (хоанална атрезия). Заболяването води до сериозни затруднения в дишането през носа, тежки инфекции в областта на носоглътката, нерядко и до затруднения при храненето.
Операцията е извършена по ендоскопски метод при използването на високотехнологична видеоендоскопска и навигационна техника от хирургичен екип в състав доц. Христо Златанов и д-р Теодора Димитрова, и анестезиолог доц. Емил Кържин. Скоро след манипулацията малкият пациент диша нормално през носа, храни се пълноценно и се чувства добре.
Доц. д-р Христо Златанов от екипа на Клиниката по УНГ на ВМА разказва в "Нашият ден" за изключително рядката оперативна интервенция:
"Пациентът е съвсем добре, вкъщи е. Направихме контролен преглед – диша свободно през носленцето. Разбира се, сега има един период, през който ще слага капки, за да почиства носленцето, тъй като сме направили на практика един нов, на мястото на несъществуващия нормален, вход между носа и фаринкса. Хоаналната атрезия е много рядка вродена аномалия – едно на 7000 деца. В моята практика за 30 години имам пет случая, като бебета са само две.
Новото и ценното на тази намеса е, че правим ендоскопия. В зората на моята кариера се правеха такива операции, но те се правеха с класическа техника и бяха доста травмиращи. Сега това не се налага. Цялата процедура, която извършихме, заедно с предоперативната диагностика (защото ние с една анестезия направихме всичко, за да не товарим бебенцето), направихме скенер и видяхме, че няма съпътстващи аномалии, които биха могли да усложнят състоянието на детето, и в рамките на час и 20 минути приключи цялата процедура – от скенера до приключване на операцията и след 1-2 часа детенцето беше вече абсолютно адекватно, започна да се храни и да пие течности.
Звучи лесно, но тече по нормален алгоритъм, стига човек да притежава нужната апаратура и опит. Само опит не е достатъчен, ако няма апаратура на високо ниво – високо специализирана, с навигационна техника, без да се травмира лигавицата."
Доц. Златанов отправи послание: "Нека уважаваме себе си и околните, и тогава ще ни уважава и останалият свят. Това, което ни липсва, е себеуважение и уважение към близкия. Ако успеем да преодолеем това, ще излезем от тази парадигма на вечно недоволни, вечно неуважаващи и мразещи."
Чуйте повече и за Клиниката по УНГ на ВМА от звуковия файл.
Снимки – ВМА, БГНЕС
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg