Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Lege Artis

Рядка операция на бебе извършиха УНГ специалистите от ВМА

Доц. Христо Златанов: Нека уважаваме себе си и околните, и тогава ще ни уважава и останалият свят

Снимка: БГНЕС

Рядка операция на бебе извършиха УНГ специалистите от ВМА. Пациентът е бебе на 9 месеца с вродена малформация – липса на отвор между носната кухина и епифаринкса (хоанална атрезия). Заболяването води до сериозни затруднения в дишането през носа, тежки инфекции в областта на носоглътката, нерядко и до затруднения при храненето. 

Операцията е извършена по ендоскопски метод при използването на високотехнологична видеоендоскопска и навигационна техника от хирургичен екип в състав доц. Христо Златанов и д-р Теодора Димитрова, и анестезиолог доц. Емил Кържин. Скоро след манипулацията малкият пациент диша нормално през носа, храни се пълноценно и се чувства добре.

Доц. д-р Христо Златанов от екипа на Клиниката по УНГ на ВМА разказва в "Нашият ден" за изключително рядката оперативна интервенция:

"Пациентът е съвсем добре, вкъщи е. Направихме контролен преглед – диша свободно през носленцето. Разбира се, сега има един период, през който ще слага капки, за да почиства носленцето, тъй като сме направили на практика един нов, на мястото на несъществуващия нормален, вход между носа и фаринкса. Хоаналната атрезия е много рядка вродена аномалия – едно на 7000 деца. В моята практика за 30 години имам пет случая, като бебета са само две. 

Новото и ценното на тази намеса е, че правим ендоскопия. В зората на моята кариера се правеха такива операции, но те се правеха с класическа техника и бяха доста травмиращи. Сега това не се налага. Цялата процедура, която извършихме, заедно с предоперативната диагностика (защото ние с една анестезия направихме всичко, за да не товарим бебенцето), направихме скенер и видяхме, че няма съпътстващи аномалии, които биха могли да усложнят състоянието на детето, и в рамките на час и 20 минути приключи цялата процедура – от скенера до приключване на операцията и след 1-2 часа детенцето беше вече абсолютно адекватно, започна да се храни и да пие течности. 

Звучи лесно, но тече по нормален алгоритъм, стига човек да притежава нужната апаратура и опит. Само опит не е достатъчен, ако няма апаратура на високо ниво – високо специализирана, с навигационна техника, без да се травмира лигавицата."

Доц. Златанов отправи послание: "Нека уважаваме себе си и околните, и тогава ще ни уважава и останалият свят. Това, което ни липсва, е себеуважение и уважение към близкия. Ако успеем да преодолеем това, ще излезем от тази парадигма на вечно недоволни, вечно неуважаващи и мразещи." 

Чуйте повече и за Клиниката по УНГ на ВМА от звуковия файл.

Снимки – ВМА, БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39