Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четвърто издание на проекта "Млади български художници – В началото"

Галерията на Съюза на българските художници, на "Шипка" 6 представя четвъртото издание на един амбициозен проект "Млади български художници – В началото". Проектът си поставя високата цел да стимулира творчески процеси, да среща с креативни и иновативни търсения на младите в живописта и скулптурата, да им дава възможност да видят своите творби в галерийно пространство. 

В залата са разположени творбите на 20 живописци, както и скулптурата на 11 млади автори, сред които и някои разпознаваеми имена от различни национални изяви. За първа година в този проект има чуждестранно участие – автори от Румъния и Чехия, като художникът Стоян Дечев е куратор на румънската селекция, а Любен Петров – куратор за трите авторки от Чехия.

Важно е да се отбележи, че този проект се организира от няколко години по идея и със съдействието на колекционера Тодор Стайков, като възможност за подпомагане реализацията на млади художници, завършили специалностите "Живопис" и "Скулптура" в Националната художествена академия.

За изложбата "Млади български художници – В началото" говорят в "Артефир" колекционерът Тодор Стайков, Стоян Дечев – с интересен анализ на участващите румънски автори и проф. Станислав Памукчиев, като обобщение за това представяне:

Участници

Живопис

Албена Петкова, Александрина Дакова, Ангеларий Димитров, Биляна Дешева, Десислава Янакиева, Ванеса Велизарова, Георги Атанасов, Делиана Стоянова, Дина Стоев, Димитър Бочуков, Димитър Павлов, Драгана Павловскаа, Елена Велкова, Калия Калъчева, Лора Тонева, Мила Вацова, Петра Димитрова, Пламена Димитрова, Северина Даниелова, Явор Костадинов

Скулптура
Анатоли Йончев, Анита Анастасова, Вержиния Михайлова, Десислава, Досева, Димитър Николов, Марк Бойчев, Мартин Трифонов, Сиана Дамянова, Светослава Атанасова, Стефан Коцев, Шабан Хюсмен
Гост-участници
Karolina Netolicka, Marketa Kolarova, Katerina Barabasova (Чехия), Adriana Preda, Alina Ion, Andrei Arion, Catalin Velea, Teo Papadopol (Румъния)

Снимки – СБХ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23