Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новата книга на Анна Заркова

"Свободни в словото" – веществено доказателство, че има журналисти, които не се предават

Анна Заркова
Снимка: БГНЕС

Книгата на журналиста Анна Заркова "Свободни в словото" отразява 7 разследващи журналисти и техните истории. Ето какво споделя авторката за новата книга и за своя занаят в "Законът и Темида":

"Седнах да пиша тази книга от обич към моя занаят и с респект – към Асен Йорданов, Огнян Стефанов, Валя Ахчиева, Миролюба Бенатова, Генка Шекерова, Николай Стайков, Георги Тамбуев и много други журналисти. Седнах да пиша тази книга, като ми се искаше тя да се получи като едно веществено доказателство, че има журналисти, които не се предават

Какви хора са тези, които избрах – те са забележителни водещи, репортери, редактори. Обаче най-забележителното в тях е това, което не са. Те не са някакви наемници, послушни в телевизии, сайтове и радиа. Не са някакви глашатаи, душеприказчици и метреси на тоя и на оня властник. Те правят интервюта, разследвания, а не реклами на министри и премиери. Критикуват, а не ругаят.

Разследващата журналистика е труден занаят. Разказите на героите в книгата разкриват от първо лице механизмите, чрез които цензурата в медиите се освобождава от неудобните автори на репортерски разследвания. Освобождават се от тях, когато не успяват да ги опитомят. От първо лице се разказва и как те, въпреки всичко, успяват да продължат. Даже някои с риск за живота си – да снимат филм, да пишат, да показват корумпираната власт, завладяната държава и даже купените медии с кривите им огледала.

Трудна работа е разследващата журналистика не само у нас. Но моите герои са майстори на суровото, непокорното писане и снимане, което е солта в професията на журналиста, без което тя е безвкусна. Имам предвид онова дивото, различното писане, с което имаш дързостта да крещиш. И после неведнъж плащаш за тая дързост с години.

Не мога да определя броя на купените медии в България, но със сигурност мога да кажа, че на медийния пазар прекалено често много медии предлагат един вид черен пиар, пакетиран като разследвания на известни журналисти. Тези разследвания представляват преразкази с картинки на оперативни разработки на тайните служби – наши и чужди

Премиерата на книгата "Свободни в словото" е на 26 септември от 18.30 ч. в "Trick Taproom & Live Events"

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БГНЕС
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Превенция на насилието: Ролята на учениците в училищната среда

Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..

обновено на 07.02.25 в 13:11

Делата за пътнотранспортните злополуки и катастрофи със смъртни случаи

Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътно-транспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..

публикувано на 07.02.25 в 12:40
Станислав Минчев

Иновативна платформа улеснява намирането на изгубени вещи у нас

Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..

публикувано на 07.02.25 в 09:48

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14