За завръщането към корените или будителската мисия разказват книгите "Егрекът" и "Шака ореси". В "Терра култура" преподавателят в Бернския университет д-р Ерик Евтимов, чийто живот e разделeн между България и Швейцария, споделя, че литературният език и диалектите могат взаимно да се обогатяват.
Д-р Евтимов е наследник на хазяите на Владимир Димитров-Майстора в село Раждавица и продължава да следва съхраняването на българската любов и традиции. За него е привилегия да бъде и дигитален посланик на Майстора.
"Човек, който живее в различни страни, има едно разделено виждане върху нещата, което в много случаи е също и положително, защото дава силата и възможността да сравнява и да търси истинските и важните неща в живота“, казва д-р Евтимов.
Добре е всеки един от нас да осъзнае, че може да бъде в ролята на будителя. За д-р Евтимов двете части от неговото съществуване са родствена връзка с Кюстендилския и с Пернишкия край. И допълва, че будителят с главно "Б“ е във всеки един от нас, защото всеки може да събере малките неща и да ги предаде на голямото общество, което би трябвало да се създава и да върви напред.
Книгата "Егрекът“ е речник с 2000 думи и изрази от южния склон на Витоша. Говорът в ежедневното битие е в основата на този речник с две хиляди думи и изрази от селата – от изворите и по двата бряга на река Струма, до полегналия в низината Перник. Хората от тези села, известни някога със своите топилни за метал, изричат думите така, сякаш изковават скъп детайл в огъня на своите самокови.
Авторът споделя, че думите, които пази от своите баби, имат изключително силно звучене за обстоятелствата, природата и насочва към хора, които може с много силен и кратък начин да бъдат описани. "Диалектът е много изконно и много силно като послание. Това е нещото, което ме накара да събирам думите, които са от пулсацията на кръвта“, твърди той.
Втората книга "Шака ореси“ или шепата орехи е полезна и днес, и утре на българина, защото съдържа готварски рецепти, носещи вкуса на миналото.
"Традиционната българска кухня, сравнявайки с другите кухни на света, се различава от бързия и много натурален начин на готвене. С продукти, които са свежи за деня, и вкус, който остава много характерен с продуктите, които се използват. Пресъздавайки ги в една книга, се получава едно митично разбиране за готвенето, като благодарност“, посочва д-р Евтимов. И допълва, че "майката, домакинята и пазителката на дома говори чрез гозбите, които приготвя за останалите членове на семейството“.
Част от заглавията на рецептите, включени в книгата, са: пържени кюфтенца по селски "Миане“, супа топчета, телешко – горски кебап, попска яхния, постна мусака. Интересни са предложенията за супи – млечна домашна чорба, чорба от три китки. Има и много десерти, както и рецепти за сладко от зелени смокини, сладко от бели череши – беловици.
Да видиш богатството на миналия свят, който може би е ключът към богатството на днес и утре на България. “Богатството е в малките неща. Ние трябва да се огледаме и да намерим малките неща, думите, спомените. Връзката с поколенията, които са били преди нас, и да им отдадем нужното уважение и да бъдем по-добри, за да създаден един по-добър свят, с който да се гордеем“, твърди д-р Евтимов.
Целия разговор с д-р Ерик Евтимов можете да чуете в звуковия файл.
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg