За завръщането към корените или будителската мисия разказват книгите "Егрекът" и "Шака ореси". В "Терра култура" преподавателят в Бернския университет д-р Ерик Евтимов, чийто живот e разделeн между България и Швейцария, споделя, че литературният език и диалектите могат взаимно да се обогатяват.
Д-р Евтимов е наследник на хазяите на Владимир Димитров-Майстора в село Раждавица и продължава да следва съхраняването на българската любов и традиции. За него е привилегия да бъде и дигитален посланик на Майстора.
"Човек, който живее в различни страни, има едно разделено виждане върху нещата, което в много случаи е също и положително, защото дава силата и възможността да сравнява и да търси истинските и важните неща в живота“, казва д-р Евтимов.
Добре е всеки един от нас да осъзнае, че може да бъде в ролята на будителя. За д-р Евтимов двете части от неговото съществуване са родствена връзка с Кюстендилския и с Пернишкия край. И допълва, че будителят с главно "Б“ е във всеки един от нас, защото всеки може да събере малките неща и да ги предаде на голямото общество, което би трябвало да се създава и да върви напред.
Книгата "Егрекът“ е речник с 2000 думи и изрази от южния склон на Витоша. Говорът в ежедневното битие е в основата на този речник с две хиляди думи и изрази от селата – от изворите и по двата бряга на река Струма, до полегналия в низината Перник. Хората от тези села, известни някога със своите топилни за метал, изричат думите така, сякаш изковават скъп детайл в огъня на своите самокови.
Авторът споделя, че думите, които пази от своите баби, имат изключително силно звучене за обстоятелствата, природата и насочва към хора, които може с много силен и кратък начин да бъдат описани. "Диалектът е много изконно и много силно като послание. Това е нещото, което ме накара да събирам думите, които са от пулсацията на кръвта“, твърди той.
Втората книга "Шака ореси“ или шепата орехи е полезна и днес, и утре на българина, защото съдържа готварски рецепти, носещи вкуса на миналото.
"Традиционната българска кухня, сравнявайки с другите кухни на света, се различава от бързия и много натурален начин на готвене. С продукти, които са свежи за деня, и вкус, който остава много характерен с продуктите, които се използват. Пресъздавайки ги в една книга, се получава едно митично разбиране за готвенето, като благодарност“, посочва д-р Евтимов. И допълва, че "майката, домакинята и пазителката на дома говори чрез гозбите, които приготвя за останалите членове на семейството“.
Част от заглавията на рецептите, включени в книгата, са: пържени кюфтенца по селски "Миане“, супа топчета, телешко – горски кебап, попска яхния, постна мусака. Интересни са предложенията за супи – млечна домашна чорба, чорба от три китки. Има и много десерти, както и рецепти за сладко от зелени смокини, сладко от бели череши – беловици.
Да видиш богатството на миналия свят, който може би е ключът към богатството на днес и утре на България. “Богатството е в малките неща. Ние трябва да се огледаме и да намерим малките неща, думите, спомените. Връзката с поколенията, които са били преди нас, и да им отдадем нужното уважение и да бъдем по-добри, за да създаден един по-добър свят, с който да се гордеем“, твърди д-р Евтимов.
Целия разговор с д-р Ерик Евтимов можете да чуете в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg