Психологическият роман "Отвъд карамела на залеза" на авторката Цветелина Жулева разказва сюжета с много експлозивна емоция, но и зряла осъзнатост, мъдрост, платена с наивност и обич, заплатена с болка, калейдоскоп от човешки сривове и възкръсвания в колелото на историята. Има и памет, спомен, разбиране за силата на човешкото начало, онази непримиримост и непобедимост, която в крайна сметка се отплаща с постигнато щастие.
"Тази книга е метафора на човешкия живот, чийто смисъл се крие някъде отвъд карамела на залеза. Ако имаш късмет, смътно помниш пътя до него, а за да ти помогнат, в теб остават хиляди парченца от предишни съществувания, като съкровища, като крайъгълни камъни, които ти показват посоката към теб самия. Защото какво друго, ако не човекът, е смисълът? И опитът му е мъдрост, а мъдростта на сърцето е любовта към себе си. Тя е топла, уютна, златна, карамелена... И единственото твое място сред света и през времето. А тези страници могат да са твой пътеводител. Пожелавам ти да го откриеш", пише в своя пролог към книгата авторката Цветелина Жулева:
"Запринка е жена, изпреварила времето си, затова изпитва негодувание към своя народ, към всичко, което я заобикаля, към своите родители. Те са отрудени простички хора, задълбали в битовизма, повърхностни са, вълнува ги само работата и Запринка да си намери своя съпруг, живеели са ден за ден, без да се замислят за нещата от живота, такива каквито са. В романа има много истории, във всяка една има частица от мен и съм по малко аз. В живота има и мрак, и светлина, и добро и лошо, и черно и бяло, всички съдържаме и двете части и кое ще преобладава в живота ни, е наше решение. Любовта на героите никога не им достига, винаги търсят още и още.“
Вдъхновение за героинята Запринка и за първата история в нея, Цветелина взема от постановката от дипломното ѝ представление в ЮЗУ "Неофит Рилски" – "Лодка в гората" на Николай Хайтов. Оттам започва да мисли по героините си. Запринка и Доротея са два различни образа в книгата, но има нещо общо между тях – осезаемост и чувствителност към света, и любовта, която и двете изпитват към Йордан Порязов. Те откриват една в друга сестра, утеха и смирение. Изграждат много добро приятелство, но за кратко време, защото между тези две жени стои един мъж.
Снимки – Ангелина Грозева
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..
"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..
Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях. Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..
От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..
В Кюстендил във Възрожденското училище беше представена дебютната книга на София Стойнева "Нещо за подарък". Чуйте какво разказа нейната редакторка, поетесата Ива Спиридонова:
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg