Световният ден на туризма се отбелязва всяка година на 27 септември. През месец септември 1979 г. в Torremolinos, Испания – на третата сесия на Генералната асамблея на Световната организация по туризъм към Обединените нации се взема решение за тържествено отбелязване на Световния ден на туризма, като неговото начало се поставя през 1980 г.
Изборът на датата 27-и септември 1980 г. съвпада с едно много важно събитие в световния туризъм, а именно 10-годишнината от приемането на Устава на Световната организация по туризъм към Обединените нации – 27 септември 1970 г.
Оттогава Световният ден на туризма 27 септември се чества всяка година със събития, подбрани от Генералната асамблея и по указания на Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм към Обединените нации.
Най-важното за Световния ден на туризма е да се засили усещането на международната общност към изключително важната роля на туризма и ролята му в социалния, културния, политическия и икономически живот на обществата.
“Честит празник! Да честитим на всички хора в индустрията, които правят възможно да запазим този ръст от 13% БВП, който в момента туризмът допринася“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Соня Алексиева и допълва:
Периодът на служебното правителство е твърде кратък, но те вече коментираха и отчетоха, че България има около 80% ръст спрямо 2021 г. Имаше едно по-силно лято. Оказа се, че има устойчивост на търсенето от българските потребители. Точно това лято с всичките тези закани, догми и притеснения, доколко българите отново ще тръгнат към други дестинации. Това беше едно наистина устойчиво туристическо лято.
Трябва да си зададем въпроса – това ли е качеството, което търси българският турист. И това лято видяхме проблемите с недостига на кадри и с ценообразуването. Виждаме и твърде ниския бюджет за туристическа реклама, виждаме колко силна дигитализация имат конкуриращите ни страни, не само в областта на рекламата.
Ако има добри новини от пандемията, това са тези, че твърде много се ускори дигитализацията на туризма, видяхме колко сме изостанали. Видяхме, че трябва да сме единни и че не става въпрос само за оцеляване на отделни гилдии в туризма."
Основни проблеми в бранша?
“Това са цените на тока и на водата. Войната, която е близо до нас. Хората мислят туризма като част от едно общо цяло. Не може да делим туризма от културното наследство и от изключителните обекти на България. Да го делим от прочутото българско вино и храната – всичко това го прави, заедно с обслужването, цялото, което ни се иска“, казва още тя.
В четвъртък е премиерата на книгата на доц. Алексиева в Китайския културен център.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg