Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Eмануил Трейман

Кога фотографията от хоби се превръща в начин на живот

Фотографската изложба "Огледала" или индивидуалното възприятие за различна част от реалността

Изложбата „Огледала“
Снимка: @Photoworld

Eмануил Трейман е израснал в семейство, занимаващо се с фотография. Той е основата на най-големите събития и инициативи, свързани с фотографията в България. През 2011 г. поема организацията на Фотоваканция и оттам тръгва да се специализира в организирането на фотографски събития. През 2017 г. се отдава на  каузата да се изгради голяма, солидарна фотографска общност, която да помага за популяризирането и развитието на фотографията в България. Така се появява Клуб "Фото Свят", понастоящем "Photoworld". За да има активно творяща и свободна фотографска общност, Eмануил Трейман е моторът на над 300 фотографски събития у нас: лекции, сбирки, пътувания, конкурси, изложби, фестивали, конференции и др.

"Пандемията ни приземи по-скоро и промени цялата тази дейност много рязко. Структурите, които бяхме създали по градовете, някак затихнаха. Намираме се в един по-тих етап от нашата дейност. Остана едно ядро от хора в тази общност, с което сме почти както семейство", споделя фотографът Емануил Трейман в "Нашият ден".

И допълва: "С част от тези хора, ще представим наши фотографии, аз също участвам като автор във фотографска изложба "Огледала". Тя ще бъде открита на 5 октомври (сряда)  в 19.00 ч. в nOva Art Space в София, ул. Съборна 3. Проектът се реализира съвместно с Национален фонд "Култура". 

Всеки от нас е огледало, което отразява различна част от реалността. Ето защо фотографската изложба събира 10 различни автори, които представят 10 визуални серии, отразяващи 10 различни преживявания. Има абстрактни пейзажи, микросветове, истории от различни краища на света. Фотографите са запечатали и отделни човешки истории, място са намерили и фотоси, които представят способността на природата да твори. Отделено е място и за възможностите на изкуствения интелект, който интерпретира късчета от нашата истории и как човешкият ум  създава визуални мистерии. 

"Един от авторите е Красимира Пастирова, която много обича да пътува и обича хората. Тя представя две серии, които са фотографии от нейните пътувания и е съсредоточена върху хората от местата, които е посещавала през последните години. Една от сериите се казва "Лицата извън медиите“, която показва потрети от улиците на Иран и Пакистан, а другата серия е за хората на Истанбул през нейния уникален поглед“, казва фотографът.

Серията, която Емануил Трейман представя, носи причудливото заглавие "Мастилото на живота“. Реално са снимани хора с татуировки, като едновременно с това с тях са направени и интервюта, в които те разказват историята, провокирала всяка татуировка.

"Всеки, който е осъзнал интереса си да се изразява, снимайки, може да дойде в нашата общност и да намери среда, в която да получава нови знания, нови умения. Да се събере с хора, които това ги вълнува, да снима и да получава някакво поле за изява под формата на изложби като тази“, твърди Емануил Трейман.

През октомври предстои обявяването на инициатива на "Photoworld". За създаването на среда за творчески обмен на хората, които имат мотивацията и имат донякъде знанията. Но нямат този последен тласък, тази среда, която да им помага да вървят напред.

Фотографът Емануил Трейман посочва, че "изложбата е първата от четири, които ще бъдат реализирани в рамките на тази и следващата година. Те дават възможност този тип любителско изкуство да бъде представено по най-добрия начин".

Посланието на деня от майстора на сенките Емануил Трейман е, че "фотографията е един процес, който те кара да спреш и да се загледаш в света наоколо и да намериш онези неща в него, които са важни за теб. Да ги вкараш в рамка и да можеш споделиш с останалите. Каня всички, да спрете за малко, да погледнете света наоколо и да оцените важните за вас неща и да ги споделите с хората“.
Целия разговор с Емануил Трейман можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
авторски моноспектакъл на Силвия Станоева

Дневник от войната

"Дневник от войната" е вторият самостоятелен авторски моноспектакъл на Силвия Станоева. Българската актриса е многократно награждавана за нейната работа в театъра. От 2022 г. живее в Рим. Представлението разказва за любовта на една жена, която живее в Париж по времето на Втората световна война и окупацията на града от нацистите. Войната отключва в..

публикувано на 08.04.25 в 08:45
Неда Спасова

Само ако знаеше Неда Спасова…

Казват, че да си актьор не е лесно, да играеш себе си обаче – е още по-трудно, но и забавно. Четирима артисти чупят общо приетата матрица и излизат на сцената заедно, или поне донякъде, за да чуят зрителите техните откровения, абсурди, житейски ситуации,които всеки от нас е изпитвал, но не е казвал на глас. Без роли и без претенции. Йоанна..

публикувано на 08.04.25 в 08:00

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23