Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредица "Моментна снимка" с Майя Праматарова и приятели за световното изкуство

Театър Плюс – нова платформа на Камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов"

Във фокуса на поредицата "Моментна снимка" е новата платформа на Камерната сцена на Народния театър "Иван Вазов", наречена "Театър+ Театър. Текст. Контекст".

В екипа са режисьорите Василена Радева, Катя Петрова, Крис Шарков, Стилиян Петров и драматургът Майя Праматарова.

"Театър Плюс" е платформа за дългосрочна и съвместна творческа работа за обмяна на идеи и представяне на нови драматургични и сценични тенденции на съвременния театър.

Ключова дума на "Театър Плюс" е среща. Среща на екипите със специалисти и хора, свързани с темите на представленията. Изследователските и образователни модули със студенти са част от процеса по време на репетицията и след премиерата. Формират се партньорства с различни учебни и културни институции, както и нови подходи за общуване с публиката.

Първото премиерно заглавие е "Частици жена" от Ката Вебер, постановка на Крис Шарков с участието на Радина Кърджилова, Мария Каварджикова, Стефан Вълдобрев, Ана Пападопулу, Цветан Алексиев, Жаклин Даскалова и Албена Ставрева. Как се превъзмогва личното страдание, можем ли да съпреживяваме на чуждата болка, как се справяме със страха и скръбта – са сред важните теми на спектакъла. В момента текат последните репетиции и на 7-и и 8-и октомври зрителите ще се срещнат с великолепния екип на представлението. А сред съпътстващите го събития предстоят образователни модули и изложба съвместно с Унгарския културен институт.

Второто заглавие от платформата е "Хоро" по Антон Страшимиров, спектакъл на Василена Радева. Репетициите започват в годината на 150-годишнината на Страшимиров, а премиерата се очаква през януари 2023 година.

Върху прозаични текстове ще се изградят и постановките на Катя Петрова, озаглавена "Разходка с Гогол", и на Стилиян Петров по "Антихрист" на Емилиян Станев.

Съпътстващите прояви на всяко едно от представленията са различни, в пряка връзка със спецификата на материала и идеите на бъдещия спектакъл. Общото са срещите със студенти, зрители и колеги от различни културни институти.

При някои от тези срещи, каквато бе изключително ползотворната работа с д-р Радка Пенчева, завеждащ Музея "Емилиян Станев" във Велико Търново, възникват идеи, които разширяват географията на платформата "Театър Плюс" и тя ще бъде представена не само в София, но и в други градове на България. И така математическият знак "плюс", добавен към думата театър, постоянно разширява значението си, като все повече придобива смисъла за събиране на хора и съвместни програми.

Поредицата "Моментна снимка" завършва с бърз преглед върху няколко театрални фестивала и спектакли от предишни сезони, придобили днес друга актуалност. Акцентира се върху няколко предстоящи събития, сред които премиерата на голямата сцена на Народния театър "Орфей" – авторско представление на Йерней Лоренци и върху серията прояви в "Топлоцентрала", свързани с творчеството на Ромео Кастелучи.

Разговора с драматурга Майя Праматарова чуйте от звуковия файл.

Автор на логото: Николай Димитров Nad

Автор на репетиционните снимки от "Частици жена": Стефан Щерев

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25