Дуалното образование залага в учебните програми както стандартната теоретична подготовка, така и задължителен стаж в дадено предприятие в зависимост от специалността. Предимствата на тази форма на обучение са много, защото освен знания учениците получават и заплащане. В резултат на това те излизат подготвени на пазара на труда, което допринася за започването на по-добра работа срещу по-високо заплащане. Редица европейски държави прилагат този модел на обучение много успешно. Германия, Австрия и Швейцария са страните, с които обикновено се асоциира дуалното обучение.
"Благодарение на тази форма на обучение, учениците придобиват практически умения чрез обучение в работна среда. Дуално бихме могли да преведем като двойно обучение, защото учениците, които са в тази система са от 11-и и 12-и клас и имат както статут на ученици, така и на работници и служители, защото упражняват професията си въз основа на трудови договори. Насърчаваме тази форма на обучение, защото това е начинът още в системата на средното образование нашите възпитаници да придобият трудови навици и практически умения“, посочва в "Нашият ден" Ваня Тивидошева, директор Дирекция "Професионално образование и обучение" към МОН.
Всяко учебно заведение трябва да има сключено споразумение с конкретен работодател. Това партньорско споразумение определя всички условия, на които трябва да отговорят както работодателя, така и образователната институция. През 2015 г. пилотно беше въведена дуалната система чрез прилагането на швейцарския модел. През 2016 г., когато официално дуалното обучение става част от образователната система, е имало 350 ученици. През 2021/2022 г. учебна година те вече са 10 450.
"В България има много ранен избор на професия още в 8-и клас и това е изключително важно от гледна точка на информирания избор, който правят учениците и техните родители", казва Ваня Тивидошева.
Националната финансово-стопанска гимназия - едно от училищата, в които програмата вече се прилага дуално обучение в рамките на две професии – икономист и икономист- информатик, разказва директорът й Мая Гешева. Специалностите, които гимназията предлага, са ориентирани към една съвременна тенденция, свързана с професионални направления, а не толкова тясна професионална специализация, поставяйки фокус върху по-високата академичност на средното образование. Вече седма година гимназията предлага обучение в специалност търговия, като първата пилотна паралелка стартира обучението си на Българо-австрийски проект в партньорство с шест работодателски организации".
Проектът "Подкрепа за дуалната система на обучение" спомага за развитието на дуалната система на обучение и дава възможност за тясна обвързаност между образователната система и реалните потребности на пазара на труда. На учениците от първи гимназиален етап се осигурява подкрепа за участие в дуалната форма на обучение чрез включването им в „пробно стажуване" в партниращото предприятие. Чрез този проект се финансира и обучението на наставниците, които реално обучават учениците.
Целия разговор с Ваня Тивидошева и Мая Гешева можете да чуете в звуковия файл.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg