Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Веселка Стойнова:

Скринингът е най-важният елемент на профилактиката на рака на гърдата

За жените над 40 години е задължително да се прави мамографско изследване веднъж на две години

доц. д-р Веселка Стойнова
Снимка: Аджибадем Сити Клиник ,УМБАЛ Младост

В България продължава да липсва Регистър на онкоболните. Скринингът за рак на гърдата продължава да бъде на локално ниво, защото не е обхваната територията на цялата страна. Лекарите разчитат на информираността и добрата воля на отделната жена, защото няма скринингов план за рак на гърдата.

"Досега не сме имали никога работещ противораков план. Няма нито една работеща скринингова програма в България, така че с приемането му, следвайки европейските препоръки и директиви, ние трябва да се ангажираме с организиране на скрининговите програми, както и с профилактика. Скринингът е най-важният елемент на профилактиката на рака, а ранното лечение означава повече оздравели хора", посочва в "Нашият ден" доц. д-р Веселка Стойнова, завеждащ Клиника по образна диагностика в "Аджибадем Сити Клиник",УМБАЛ "Младост".

Аркади Шарков: Политическата воля е определяща за Националния план за борба с рака

Според нея е необходимо всяка жена след 40-годишна възраст да прави своята скринингова мамография. Да бъдат проследявани рисковите групи по различен начин от стандартния. Означава и ангажиране на личния лекар в този план, за да има и принудителен елемент, който да задължава повече жени да го правят. Ето защо скринингът представлява сложна комплексна програма.

Съвременният начин на живот дава своето отражение, разбира се, както и за всички други локализации. Наблюдава се спад във възрастта при пациентки с рак на гърдата, за това и възрастта за скрининг вече не е 50 години. Научните онкологични дружества препоръчват стандартно рисковите жени на 40 години да започнат профилактични прегледи.

Извън скрининговата мамография има доста богат арсенал от методи за преглед на гърдите. "Ултразвукът е най-лесният и най-евтин, т.е. икономически изгоден, като допълващ метод за изследване на гърдите при по-млади жени. Но когато има оплаквания или има рискове, тогава магнитният резонанс е метод на избор и няма рентгеново лъчение. Ехографът е ориентировъчен метод“, посочва доц. Стойнова.

Призивът на доц. д-р Стойнева е всяка жена да не се страхува от мамографията, а да я прави редовно. Да среща своя мамолог-рентгенолог на две години, ако няма рискови фактори, нека всяка година да се преглежда. Това е изключително полезно изследване, отколкото вредата от рентгеновите лъчи.

Целия разговор с доц. д-р Веселка Стойнова можете да чуете в звуковия файл.

Доц. д-р  Веселка Стойнова, завеждащ Клиника по образна диагностика в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост в София. Тя е един от водещите специалисти по образна диагностика в страната. Специализира в Швеция, Германия, Унгария, Холандия. За пръв път в България прилага и защитава дисертационен труд за възможностите на виртуалната колоноскопия за откриване на полипи и тумори на дебелото черво. Тяхното проследяване след лечение и за откриване на рецидиви на болестта. Член е на Европейската асоциация по рентгенология и на Европейското дружество по кардио рентгенология. Член е на управителния съвет на Българското дружество по кардио-торакална рентгенология. Участва в национални работни групи за изготвяне на правила за добра медицинска практика в областта на рентгенологията и онкологията.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..

публикувано на 02.12.24 в 11:21

България се включва в глобалната инициатива #GivingTuesday

Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..

публикувано на 02.12.24 в 10:51
Анджела Иванова (ляво), Гергана Станчева (дясно) и водещата на предаването.

От идея до реалност, или как се създава биоразградимо фолио за печат

Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...

обновено на 02.12.24 в 10:44

Уникално събитие събира децата на "Люлин" за Рождество Христово

В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..

обновено на 02.12.24 в 09:33