Българското онкологично научно дружество инициира създаването на Национален онкологичен алианс, който да подкрепи въвеждането в страната на Европейския план за борба с рака, приет от Европейската комисия и подпомогне адаптирането му за нашата страна. Алиансът включва 22 научни, съсловни, пациентски и други неправителствени организации.
Фондация "Една от 8“ е една от най-активните неправителствените организации, която работи за ранно откриване на рак на гърдата чрез профилактични прегледи. Фондацията достига до жени с диагноза рак на гърдата, като предоставя безплатна информация, психологическа, емоционална и практическа подкрепа.
В "Нашият ден“ Гергана Богданова, управител на Фондация "Една от 8“, споделя, че организацията е част от Националния онкологичен алианс и активно е участвала в подготовката за написването на антираковия план, тъй като пациентска организация разполага с обратната връзка от пациентите."В момента най-голямото ни притеснение е свързано с политическата нестабилност в държавата. Предстои систематична работа, а тя би се случила много по-добре в една по-сигурна обстановка, в която не сме в положение отново да се страхуваме, че няма да бъде сформирано правителство", казва Гергана Богданова
"Необходимо е създаването на работещ Регистър и пълна дигитализация на здравеопазването. Това са двете основи, върху които трябва да стъпят всички здравни политики, свързани с промените в здравеопазването", посочва Богданова.
В Световния месец за борба с рака на гърдата от Фондация "Една от 8" се обръщат с призив към здравите хора и напомнят, че редовните прегледи са правилният път за профилактиката на онкологичните заболявания.
"Фондацията има няколко партньорски кампании, с които искаме да достигнем до възможно повече хора и да отправим посланието за грижа към собственото здраве. Работим вече втора година с верига супермаркети. Предстои да стартира и кампания с верига магазини за втора ръка“, споделя Гергана Богданова.
Целия разговор с Гергана Богданова можете да чуете в звуковия файл.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg